AB’de elektrikli araçlar büyük ilgi görüyor

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'ne göre AB'de otomobil satışları üst üste 14 aydır artış gösteriyor

Euronews’ta yer alan bir habere göre Avrupa Birliğinde yeni tescil edilen araç sayısı geçen ay %9.2 artarak 861,000 adede ulaştı ve bunların yarısından fazlasını hibrit ve elektrikli araçlar oluşturdu. Bu rakamlar elektrikli araç satışının arttığını gösteriyor.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Avrupa Birliği’nde yeni otomobil satışları Eylül ayında %9.2 artarken, bu artışta geçen ay otomobil satışlarının yarısından fazlasını oluşturan elektrikli ve hibrid araçların satışlarındaki sıçrama etkili oldu.

Elektrikli Araç
Elektrikli Araç

Elektrikli araç satışları artıyor

Tam elektrikli araç satışları bir önceki yıla göre %14,3 artarken, tam hibrit araç satışları da %30’un üzerinde artış gösterdi.

Satışlar 14 aydır üst üste artış gösteriyor. Tamamen elektrikli otomobiller toplam satışların %14,8’ini oluşturuyor. Sektör verilerine göre, tamamen elektrikli otomobiller, plug-in hibritler ve tam hibritler birlikte satışların %50’sinden biraz fazlasını oluşturuyor.

Dizel model satışları ise gerilemeye devam ediyor. Bir önceki yıl %15,9 olan dizel araç satışı gerileyerek %12,5 oldu.. 2015 yılında AB’deki yeni otomobil satışlarının %50’sinden fazlasını dizel araçlar oluşturuyordu.

ACEA, Avrupa’nın en çok otomobil satan şirketi Alman otomobil devi Volkswagen’in Eylül ayında satışlarında %9,6’lık bir artış kaydettiğini açıkladı. Citroën, Fiat ve Peugeot gibi markaları satan Stellantis ve Renault’nun satışları sırasıyla %11.3 ve %5.1 arttı.

Avrupa’daki otomobil satışları, başta yarı iletken çiplerin küresel kıtlığı olmak üzere pandemiyle ilgili tedarik zinciri sorunlardan kurtulmuş gibi görünüyor.

Yılın başından bu yana AB otomobil pazarı önemli ölçüde (%16,9) büyüyerek toplam sekiz milyon araca ulaştı. Ancak bu sayı, pandemi öncesi 2019 yılının aynı dönemine göre %20 daha düşük.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu