Aracımız İçin Kış Hazırlığı

Araçlarımız ne kadar iyi olursa olsun her birisinin ayrı ayrı bakımları bulunmaktadır. Aracımız için kış hazırlığı noktasında hassas olmadığımız zamanlarda beklenmedik sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Makinelerin ve dijital yapıların harmanlandığı şu günlerde dikkat etmemiz gereken konuların sayısı da artıyor. Bizleri a noktasından b noktasına taşımakta olan araçlarımızla alakalı her geçen gün farklı bir husus karşımıza çıkıyor.

Geleneksek yakıt tüketiminin yanı sıra elektrikli çeşitleri ile devamlı gelişmekte olan otomobil piyasasında detaylar artıyor. Diğer ulaşım araçlarının mevsimsel bakımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Mevsimsel bakımların belki de en fazla hazırlığının yapıldığı Kış Mevsiminde hiç kimse kar ve buzun içerisinde hareket etmeyen hiçbir araç ile uğraşmak istemez.

Düşünün her taraf buz ve aşırı soğuk gitmek istediğiniz noktaya ulaşamadınız elinize bir tornavida dahi alamıyorsunuz. Yada alsanız soğuktan parmaklarınız fazlası ile üşüdüğü için tutamıyor. Kendimizi üşütmenin yanı sıra karlı ve buzlu havalarda arızalanan veya kış bakımı yapılmamış araç için harcanan bedeller ise hiçte küçümsenecek rakamlar değildir. En kısa mesafede bile bir çekici araç için ödenek rakamlar sizi gece uykusundan mahrum edebilir.

Aracımız İçin Kış Hazırlığı
Aracımız İçin Kış Hazırlığı

Aracımız İçin Kış Hazırlığı Nasıl Yapılır?

Soğuk havalarda gereğinden fazla enerji tüketmemek için yapılması gerekenler vardır. Soğuk havalarda gereksiz yere kendimizi yormamak ve gereksiz yere para harcamamak için araçlarımıza bakım yapmamız gerekir. Kış ve olumsuz şartlarında aracımızı ve kendimizi yormak istemiyorsak ve boşa zaman ve paralar harcamak işimize gelmiyorsa kış bakımları mutlaka yapılmalıdır. Aracımız için kış hazırlığı denilince akla önemli bazı hususlar gelir.

Akü Bakımları

Aracımızın olmazsa olmaz parçalarından biri olan akü aracımıza ilk harekette motor aksamının çalışması için tetikleyici unsurdur. Bununla birlikte araç içerisinde ve aydınlatmalara dair besleyici unsur olarak aracımızda görev yapmaktadır. Akü bakımı konusunda kış mevsimi öncesinde işinin ehli olan bir oto elektrikçisi tarafından gerekli kontroller yapılmalıdır. Akünüzün bakıma veya değişime ihtiyacı olduğu kontrol eden servis yetkili tarafından ifade edilecektir. Böylelikle oluşması muhtemel elektrik yetersizliği sebebi ile soğuk kış günlerinde istenmeyen unsurlardan sizi koruyacaktır.

Antifriz ve Motor Suyu Bakımı

Aracınızın bulunduğu veya seyahat edeceğiniz bölgenin iklimsel koşulları oldukça önemlidir. Araç içerisinde dolaşımda olan motor suyunun seviyesi ve motor suyunun soğuk iklimde donma unsuruna karşı antifriz derecesinin ölçülmesi hayati önem taşımaktadır.

Oto servislerinden yardım alabileceğiniz gibi aynı zamanda sizin de kontrol edebileceğiniz bir işlemdir. Antifriz değer derecesini ölçmede kullanacağınız bir derece cihazı ile motor suyu soğuk olduğu taktirde gerekli ölçümü motor suyu genleşme kabından yapabilirsiniz. Aracımız için kış hazırlığı denilince kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir nokta olduğunu zaten tüm sürücüler bilmektedir.

Araçta Lastik Bakımları

Kış mevsiminde kendimiz için büyük önem taşıyan bot ve ayakkabılar bizler için ne kadar önemli ise aracımız içinde kar lastikleri çok önemlidir. Hatta kış şartlarında aracın kaymasını önlemek, fren ve viraj unsurlarının da sağlıklı hareket etmesini yere tutunma kabiliyetini oranını belirlemektedir. Deneyimli bir lastik servisinden gerekli bilgileri alabilir ve aracınıza uygun lastikler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aracımız İçin Kış Hazırlığı
Aracımız İçin Kış Hazırlığı

Silecekleriniz Düzgün Çalışıyor mu?

Yağmur silecekleri ise ayrıca önem taşımaktadır. Kış mevsimin yanı sıra camlarınızın kirlendiği anda sizlere görüş alanınızı açacak özellikte olması hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle aracımızın yürüme organları diye tabir edeceğimiz bütün aksamlarının kontrol edilmesi sizleri oluşması muhtemel can ve mal kaybından koruyacaktır.

Araçlarımızın bakımlarını genel olarak yaşadığımız mevsim şartlarına göre daha hassas şekilde yapmamız daha doğru olacaktır. Kış mevsiminin yoğun olarak yaşandığı bir şehirle Eğe bölgesinde bulunan bir şehirdeki araç bakımı aynı olmayabilir. Bazı şehirlerde kış lastiği ve benzeri hususlar çok daha önemlidir. Fakat bazı sıcak iklimli şehirlerde durum böyle olmayabilir. Belirtilen konuları da dikkate alarak hazırlıkların bölgeye ve araca özel olarak da yapılması gerektiği söylemek doğru olacaktır.

Kullandığımız araçların da kendisine özel bazı sorunları veya hassasiyetleri olabilir. Aracımızı iyi tanıyarak belirtilen konularda hassas davranmamız yolculuk esnasında yaşanabilecek sorunları en aza indirmeye vesile olacaktır. Kış başta olmak üzere bütün mevsimlerde dertsiz tasasız a noktasından b noktasına ulaşmanız dileği ile sağlıklı sürüşler diliyorum.

Kar tatiline çıkmadan önce araç bakımında dikkat etmeniz gerekenler” başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu