En Çok Satan Portatif Mini Elektrikli Araç Modelleri ve Özellikleri

Fiyat performans ürünü mini elektrikli araçlar trafikte boy göstermeye başladı. Özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde oluşan trafik sorununu ortadan kaldırabilmek için tercih edilen elektrikli mini araçlar yakın gelecekte park sorunu da ortadan kaldırabilecek. Firmaların odak noktası haline gelen üç tekerlekli veya dört tekerlekli mini elektrikli araçlar portatif oluşu, sevimli tasarımı ve ucuz oluşu ile daha çok tercih ediliyor.

Sıfır araç fiyatları ile yarışan ikinci el piyasalarında ucuz ve kullanışlı mini elektrikli araç modelleri hangileri? sorusu da araştırılıyor. Piyasada satışı yapılan en iyi beş mini elektrikli araç modeline örnek olarak şunlar verilebilir:

  • Smart EQ For Two
  • Citroen Amy
  • Renault Twizy E-Tech
  • Microlino 2.0
  • Regal Raptor

Mini Elektrikli Araçların Özellikleri Nelerdir?

Mini elektrikli araçlar günümüz yaşam tarzına ayak uydurabilecek teknoloji ile uyumlu bir gelecek vaat ederken benzinli veya dizel araçlara göre doğa dostu oluşuyla da öne çıkıyor. Küresel olarak elektrikli araçlara yönelimin başladığı bir dönemde geleneksel otomobillerle kıyaslandığında çevre dostu sistemlere dönüş günden güne hız kazanıyor. Şanzıman, debriyaj ya da egzoz borusunun bulunmadığı elektrikli araçlar çevreye duyarlılığı ile alternatif bir yol gösteriyor.

Karbon ayak izini azaltabilmek için başlayan bu yöneliş bakım ve maliyetinin az olması, batarya dolum masrafının bütçeyi desteklemesi yönüyle de sürücü için avantaj oluşturuyor. Trafikte, sokak aralarında daha çok görülmeye başlanan mini elektrikli araçlar standart ebatların aksine daha minimal boyutlarda tasarlanıyor. Her biri farklı menzil özelliğine sahip olan elektrikli araçların bataryası kilovat değeri üzerinden belirleniyor.

Mini Elektrikli Araçların Karşılaştırması

Mini elektrikli araçlar beyaz, mavi, siyah, kırmızı gibi farklı renklerde üretilebiliyor. Dört koltuk ya da iki koltuk versiyonuyla kurşun, asit ya da lityum hammaddesi ile üretiliyor. Her bir aracın fonksiyonu şehir içinde sunduğu kapasite markasına göre değişkenlik gösterebiliyor. %100 elektrik enerjisi ile çalışan mini arabalar akü sistemi ile elektrik araç şarj istasyonlarından depolama yaparak enerjisini elde ediyor.

Küçük boyutlarda üretilmiş olması her ortama rahatlıkla girip çıkabilmesini sağlayan mini elektrikli araba modelleri markaların tasarımına göre değişkenlik gösterebiliyor. Şehir içi ulaşımda sessiz çalışma prensibi gürültü kirliliğini ortadan kaldırırken fosil yakıt kullanarak çalışma prensibine sahip olan içten yanmalı araçlara göre çevre dostu bir deneyim sunar.

Mini Elektrikli Araç
Mini Elektrikli Araç

Smart EQ For Two Elektrikli Araç Modeli

İlk kez 1994 yılında Mercedes Benz ile Swatch ortaklığı ile kurulmuş olan Alman markası Smart mini otomobil üretiminde ilk akla gelen firmalar arasında yer alıyor. Smart EQ For Two hatchback ve cabrio olarak iki farklı gövde sistemi ile tasarlanmıştır. Mini boyutu açılan tavan alanı ile yolculuk sırasında konforu arttırırken yüksek güvenilirlik sağlıyor.

Citroen Ami Elektrikli Araç Modeli

EQ For Two modeline göre daha minik kabul edilen şehir içi mobiliteyi destekleyen Citroen Ami modeli Türkiye’de en çok satılan elektrikli araçlar arasında yer alıyor. Mini elektrikli araçlar kategorisinde basit ve pratik tasarımı ile öne çıkan Citroen Ami oluşabilecek tüm ihtiyaçları karşılayabilecek bir standardı yakalıyor. Minimum hacmi park alanlarında oluşan park yeri sorununu ortadan kaldırırken, şehir içi yolculuklarda rahat kabin alanı ile kaliteli bir deneyim sunuyor.

Renault Twizy E-Tech Elektrikli Araç Modeli

Renault Twizy E-Tech modeli fiyat performans açısından en çok tercih edilen elektrikli araçlar arasında kabul ediliyor. Tasarım ve hacim konusunda diğerlerine göre daha az tercih edilme sebebi olarak kabul edilirken performans açısından göz dolduruyor. Klasik bir araç modelinden daha çok Scooter’ı andıran Renault Twizy E-Tech modeli ekstra depolama alanı vaad edememesi nedeniyle yalnızca kısa mesafelerde seyahatleri gerçekleştirmek için tercih edilebiliyor.

Microlino 2.0 Elektrikli Araç Modeli

Microlino 2.0 elektrikli araç modeli ilk kez 2023 yılında sürücüsüyle buluşmuştur. Retro tasarıma sahip olan bu mini elektrikli araç tasarımı mobilitede farklı bir devrim vaat ediyor.

 

Marka Model Motor Gücü Maksimum Hız Çekiş Şarj Süresi Batarya Kapasitesi Batarya Tipi Menzil Araç Tipi
Renault Twizy E-Tech 13 (17) (kW/bg) 80 km/s 3,5 saat 6,1 kWsa Lityum İyon 100 km Elektrikli
Hyundai Kona 150 kW / 204 PS 167 km/s 4×2 %80 dolum 75 dk 64 kWh Lityum İyon 449 km Elektrik
Mini Cooper SE 135 kW 150 km/s %80 dolum 2,5 saat 32,6 kWh Lityum İyon 234 km Elektrik
Smart EQ 60 KW / 82 HP 130 km/s %80 dolum 45 dk 22 Ah Lityum iyon 160 km NEDC normunda Elektrik
Renault Zoe E-Tech 80 kW 135 km/s 1 saat 5 dk (DC), 2 saat 15 dk (AC) 52 kWh Lityum iyon 395 km Elektrik

Mini Elektrikli Araçların Avantajları Nelerdir?

Geleneksel araç tasarımından farklı olarak yakıt tüketiminde ciddi oranda maliyeti düşüren elektrikli araçlar daha ekonomik bir kullanış fırsatı sunuyor. Klasik otomobillerde oluşabilecek yakıt maliyetinin yanı sıra hızlı şarj edilebilme potansiyelinin yüksek olması da aracı kullanırken oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçiyor. Aracın var olan motor silindir hacmine, yaşına ve piyasasına göre ödediği motorlu taşıtlar vergisi (MTV) geleneksel araçlara göre daha avantajlı oluyor.

İkinci el elektrikli arabaların satışı daha zor olabiliyor” başlıklı haberimiz de ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu