Frene Basınca Direksiyon Titremesi

Araç kullanırken karşılaşılan yaygın ve can sıkıcı sorunlardan biri olan frene basınca direksiyon titremesi, sürüş deneyimini olumsuz etkileyebilmekte ve aracın performansını düşürebilmektedir. Frene basınca direksiyon titremesinin farklı nedenleri olabilmektedir.

Sorunun kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekmekte çünkü altında yatan nedenler ciddi sorunlara ve tehlikelere yol açabilmektedir. Frene basınca titreme nedenleri arasında şunlar yer almaktadır.

 • En yaygın nedenlerden biri fren disklerinin aşınmasıdır. Zamanla fren diskleri yüzeyinde oluşan çatlaklar, çukurlar veya aşınma, direksiyon titremesine neden olabilmekte ve bu durum genellikle frenleme sırasında hissedilmektedir.
 • Fren diskleriyle temas ederek aracın durmasını sağlayan fren balatalarının aşınması veya yanlış kullanımı direksiyon titremesine yol açabilmektedir. Aşınmış balatalar, diskler üzerinde düzensiz bir basınç uygular ve bu da titremeye neden olabilmektedir.
 • Lastiklerdeki düzensiz aşınma veya dengesiz hava basıncı da direksiyon titremesine sebep olabilmektedir. Özellikle ön lastiklerdeki sorunlar, frene basıldığında direksiyonun titremesinde etkili olabilmektedir.
 • Aracın direksiyon sistemini oluşturan parçalarda meydana gelen aşınma veya hasarlar, frene basıldığında direksiyon titremesine yol açabilmektedir. Rot ve rot başı gibi parçaların kontrol edilmesi önemlidir.

Yaşanan bu sorun araç boştayken de meydana gelebilmektedir. Boşta direksiyon titremesi nedenleri de genellikle yukarıdaki nedenler olmakta ve aynı yöntemlerle çözüme kavuşturulabilmektedir.

Ehliyet Gerektirmeyen Motorlar Başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Frene Basınca Direksiyon Titremesi Çözümleri

Frene basınca direksiyon titremesi sorunuyla başa çıkabilmek için çeşitli çözüm yolları bulunmaktadır. Sorunla ilgili çözüm yolları sorunun nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Ancak düzenli bakımın yanı sıra erken teşhis ve uygun önlemlerle sorunun üstesinden gelmek mümkündür.

Frene basınca direksiyon titremesi çözümleri arasında şunlar yer almaktadır.

 • Fren diskleri ve balatalar aşınmış veya hasar görmüşse bunların değiştirilmesi önemlidir. Yeni fren diskleri ve balatalar direksiyon titremesini önleyebilir.
 • Lastiklerin düzenli olarak rotasyonu, aşınmayı eşit bir şekilde dağıtabilir. Düzenli lastik basınç kontrolü, lastiklerin düzgün bir şekilde temas etmesini sağlayarak titremeyi azaltabilir.
 • Direksiyon sistemini oluşturan parçaların düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir. Rot, rot başı, direksiyon bağlantıları gibi parçaların durumu gözden geçirilmelidir.
 • Fren sistemi düzenli olarak kontrol edilmeli ve gerektiğinde bakım yapılmalıdır. Fren hidroliği seviyeleri kontrol edilmeli ve gerektiğinde değiştirilmelidir.
 • Tekerleklerin dengelenmesi, lastiklerin eşit bir şekilde ağırlık taşımasını sağlar. Bu da direksiyon titremesini azaltabilir.
 • Modern araçlarda, araç bilgisayar sistemleri aracılığıyla fren ve direksiyon sistemleri sürekli olarak izlenir. Herhangi bir hata veya sorun durumunda, araç bilgisayar sistemi tarafından uyaranlar alınabilir.
 • Bazı durumlarda sürücü alışkanlıkları da direksiyon titremesine neden olabilir. Sert frenleme veya ani direksiyon hareketleri kaçınılmalıdır.
Frene Basınca Direksiyon Titremesi
Frene Basınca Direksiyon Titremesi

Yüksek Hızda Frene Basınca Direksiyon Titremesi

Yüksek hızlarda seyahat ederken frene basıldığında direksiyon titremesi hissetmek sürücüyü endişelendirebilmekte ve güvenliği tehlikeye atabilmektedir. Yüksek hızda frene basınca direksiyon titremesi durumun birçok potansiyel nedeni olabilmektedir.

Yüksek hızda frene basınca titreme nedenleri arasında şunlar yer almaktadır.

 • Yüksek hızlarda yapılan ani frenlemeler, fren diskleri ve balataları daha hızlı aşındırabilir ve bu aşınma, direksiyon titremesine neden olabilir.
 • Yüksek hızlardaki uzun süreli frenleme, fren sistemini aşırı ısıtabilir ve bu durumda frenlerin performansı düşer ve direksiyon titremesi meydana gelebilir.
 • Fren diskleri üzerinde eşit olmayan bir ısı dağılımı, tezat frenleme adı verilen bir duruma yol açabilir ve bu da direksiyonun titremesine sebep olabilir.
 • Lastiklerin düzensiz aşınması veya dengesiz hava basıncı, yüksek hızlarda frenleme sırasında direksiyon titremesine neden olabilir.
 • Fren hidroliği düzgün çalışmazsa veya seviyesi düşükse, frenlerin etkinliği azalabilir ve titreme olabilir.

Dönüşlerde Direksiyon Titremesi

Dönüşlerde direksiyon titremesi de sürücülerin karşılaştığı can sıkıcı sorunlardan biri olmaktadır.  Dönüş sırasında yapılan frenleme, fren diskleri ve balataları daha hızlı aşındırabilmekte ve bu da direksiyon titremesine neden olabilmektedir.

Rot başları, süspansiyon kolları ve benzeri parçalardaki aşınma veya hasar da dönüş sırasında titreme oluşturabilmektedir. Dönüş esnasında lastiklerin düzensiz aşınması veya yanlış hava basıncı da direksiyon titremesi nedenleri arasında yer almaktadır.

Tekerleklerin dengelenmemesi veya dengesiz olması, fren hidroliği seviyesinin düşük olması veya fren sisteminin genel sorunları da dönüşler sırasında titremeye yol açabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı meydana gelebilen dönüşlerde direksiyon titremesi için en etkili çözüm yolları şunlardır.

 • Fren Diski ve Balataların Değiştirilmesi
 • Direksiyon ve Süspansiyon Kontrolü
 • Lastik Bakımı
 • Tekerlek Dengeleme ve Ayar
 • Fren Sistemi Bakımı
 • Profesyonel Kontrol

Video kaynağı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu