İşte ilk elektrikli safari aracı: Range Rover Safari

İç mekan tasarımında kullanılan genişletilmiş 3D baskılı konsol alanı, geri görüş kamerası, bilgi eğlence ekranı ve modern ısıtma sistemi ile dijital bir devrim olan elektrikli Range Rover Safari aracı görenleri kendine hayran bırakıyor. Klasik araçları restore eden ve elektrikli hale getiren İngiliz şirketi Lunaz, 1983 model araçtan esinlenen gövdesiyle bu yenilikçi teknolojiyi ilk kez piyasa ile buluşturuyor.

Aracın hikayesi oldukça ilginç ve etkileyici, 1983 yılında yapılmış Octopussy adı verilen filmde James Bond’un kullandığı modelin aynısı birebir safari aracı üzerinde tasarlandı. Lunaz tarafından tasarlanan üstü açık, sabit tabanlı ve yükseltilebilir elektrikli araç modeli geçmişin ve geleceğin sentezi olarak geliştirildi.

İç detayda her parçanın elektrikli çalışma prensibine uygun, yenilikçi teknolojiye uyumlu olmasına dikkat edilirken dış kaportada orijinallikten vazgeçilmedi. Bir sipariş üzerine üretilen müşterinin talebiyle maya mavisi tonunda renklendirilen bu aracın özellikleri de merak edildi. Otomobilin iç tasarımında Lunaz’ın tüm otomobillerinde kullanılan iç mekan tasarımının daha da geliştirilmesi hedeflenen.

Ergonomik ve teknoloji odaklı bu tasarımda rahat kullanılabilir bir panel tasarımına odaklanıldı. 2 yıllık süreçte şirketin en önemli değişikliği orijinal ve sade panel alanı ve iç mekan hacmi değiştirilip genişletilerek 3D baskılı konsolla renklendirildi. Modern ve şık iç mekan tasarımı hedefinde klima ve ısıtma sistemlerinin tamamen dijital kontrole uygun olması sağlandı.

Range Rover Safari
Range Rover Safari

Range Rover Safari Aracının Özellikleri

USB-C bağlantı noktaları ile cihazın şarj edilebilmesi her türlü hava koşullarına dayanıklı olabilmesini sağlayacak saten bir cila ile modernize edilmesi ufak ama dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor. Tamamen konforlu ve ergonomik bir tasarım olmasına dikkat eden Lunaz, dolgu malzemesi olarak Rolls Royce ve Bentley modellerindeki tarzı tercih etti.

Deriyle kaplanmış koltukları markanın imzası niteliğini taşıyan oluklarla bezendi. Su geçirmez ve klora dayanıklı bir kumaş ile üretilen Range Rover Safari aracı 280 kw güç aktarma potansiyeli sergilerken; 375 bg güç üretebiliyor. Sıfır emisyon güç aktarım üretimine dikkat çeken Lunaz, orijinal formundan farklı olarak Range Rover Safari’nin motor yapısındaki bu değer değişikliği ile epey bir yol kat ediyor.

Safari aracında bulunması gereken her türlü detaya dikkat edilerek en zorlu hava koşullarına dahi yüksek dayanıklılık gösterebilecek bir tasarımla geliştirildi. Ayarlanabilen amortisör alanı, özel yay sistemi, ön ve arka kısma takılan altılı veya dörtlü piston alanı ve özel rejeneratif bir frenleme sistemi geliştirildi.

Arazi Aracı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Arazi araçlarının özellikleri klasik araçlardan farklılık sergileyebilir. Safari için üretilen arazi araçları zor koşullara taşlı, çakıllı, çamurlu ve dağlık alanlara rahat çıkabilme kapasitesine sahip olması gerekiyor.

Motor sporlarında kullanılan arazi araçları günlük hayatta doğal gezintilerinde tercih edilebildiği gibi daha çok yarışmalarda kullanılır. Engebeli ve düşük çekişli yüzeylerde, patika alanlarında ve ormanlarda rahatlıkla manevra yapabilmeyi sağlayan arazi araçları derin sulak alanlardan rahatlıkla geçebilir.

En İyi Arazi Aracı Nasıl Anlaşılır?

En iyi arazi aracı nasıl ayırt edilebilir? Arazi araçları klasik araçlara göre 4 çeker adı verilen çekiş sistemine sahiptir. Derin dişli lastik yapısı, normalin dışında güçlü bir gövde tasarımı ile en zorlu mekanda dahi yüksek verim alabilmeyi sağlar. Klasik araçlardan farklı olarak arazi araçlarının yükseklik farkı oldukça fazladır.

Zemin çekişini sağlayabilmek için güçlü bir fren sistemi ile çift diferansiyel kilidi bulunur. Bu özelliği en zorlu yolculuklarda güvenliği artırmayı sağlar. Esnek süspansiyon yapısı 4 X 4 denge sistemini sağlayarak yol hakimiyetini daha rahat koruyabilmeyi destekler. Bu yönüyle günlük kullanım dışında doğa sporlarında ve zorlu yol güzergahı üzerinde kullanıma uygundur.

Popüler Arazi Araçları

Arazi araçları karlı, yağmurlu, çamurlu hava şartlarında ve çakıllı, kumlu, sulu zeminde yüksek dayanıklılık sergiler. Araca asfalt lastikleri takıldığında günlük hayatta şehir içinde de kullanılabilir. En çok satışı yapılan yüksek beygir gücüne sahip olan en iyi arazi araçları arasında şunlar yer alıyor:

  • Range Rover
  • Jeep Renegade
  • Suzuki Vitara
  • Jeep Grand Cherokee
  • Kia Sportage
  • Dacia Duster
  • Ford Ranger Raptor

Dacia 4×2 2. El Fiyatları” başlıklı haberimiz de ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu