Mercedes-Benz Türk Yatırımlarına Hız Kesmeden Devam Ediyor

Mercedes-Benz Türk, Türkiye’nin en büyük kamyon ve otobüs üreticisi olarak, 1967 yılından bu yana ağır ticari araç endüstrisinde öncü rol üstleniyor. Aksaray Kamyon Fabrikası ve Hoşdere Otobüs Fabrikası gibi önemli üretim tesisleriyle birlikte, iki AR-GE merkezi de dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 1.4 milyar Euro’luk yatırım gerçekleştirdi. İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, şirketin Türkiye ekonomisine ve ağır ticari araç endüstrisine katkıda bulunma misyonunu vurgulayarak, 2023 yılında rekor üretim ve ihracat rakamlarına ulaştıklarını belirtti.

mercedes-benz-fabrika
Mercedes-Benz Fabrikası

Mercedes-Benz Türk, 2023 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’ndan 14.401 adet kamyon ihracatı yaparak tarihi bir rekor kırdı. İhracat yapılan ülkeler arasında Almanya, İspanya ve Fransa öne çıktı. Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndan ise 30 Avrupa ülkesi, Birleşik Arap Emirlikleri ve Afrika kıtasındaki Reunion dahil olmak üzere toplam 32 ülkeye otobüs ihracatı gerçekleştirildi.

Şirket, Türkiye iç pazarında da başarılı bir performans sergiledi. 2023 yılında 8.918 adet çekici ve 5.725 adet kamyon satışıyla Türkiye’nin en çok satan kamyon ve çekici markası oldu. Ayrıca, 709 adet otobüs satışıyla en çok satan şehirler arası otobüs markası unvanını korudu.

Mercedes-Benz Türk, müşteri memnuniyetini odağına alarak, onarım kalitesi ve hızı gibi kriterlerde en iyi marka konumuna ulaştı. Şirket, geniş bayi ve yetkili servis ağına iki yeni konum daha ekledi.

Yenilenebilir enerji yatırımlarına da devam eden Mercedes-Benz Türk, 2039’a kadar üretim sürecinde sıfır karbon salımı hedefliyor. Bu kapsamda, Hoşdere ve Aksaray fabrikalarında Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurarak yenilenebilir enerji üretimine katkı sağlıyor.

Kurumsal sosyal fayda projeleriyle de Türkiye’nin geleceğine ışık tutan Mercedes-Benz Türk, eğitim, spor, kültür-sanat ve çevre odaklı birçok programı sürdürüyor. “Her Kızımız Bir Yıldız”, “Mühendisliğin Yıldızları” ve “EML’miz Geleceğin Yıldızı” gibi projelerle toplumsal gelişime katkıda bulunuyor. Ayrıca, Bathonea Antik Kenti kazı çalışmalarının ana sponsoru olarak kültürel mirasa destek veriyor ve Türkiye’nin A Milli Futbol, Ampute Futbol, Hentbol ve Voleybol Milli Takımlarının resmi ulaşım sponsorluğunu üstleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu