Peugeot, geleceğin ulaşım teknolojilerini Vivatech 2024’te sergiledi

Peugeot, elektrikli ulaşım çağına yönelik çığır açan yenilikleriyle VivaTech 2024’te dikkatleri üzerine çekti. Şirket, geleceğin ulaşım teknolojilerini temsil eden cesur konsept otomobili INCEPTION ve devrim niteliğindeki Hypersquare direksiyon kontrol teknolojisini sergiledi. 200 yılı aşkın yenilikçilik geçmişiyle Peugeot, sürdürülebilir ulaşımı yeniden tanımlarken, müşteri deneyimini ve teknolojik inovasyonu merkeze alıyor.

VivaTech 2024’te Peugeot, gerçeğe bağlı teknolojik yaratıcılığı ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik dört farklı oturum düzenledi. INCEPTION konsept otomobiliyle sürüş deneyimini yeniden keşfetmeyi hedefleyen Fransız marka, aynı zamanda Hypersquare direksiyon kontrolü ile geleceğin otomobil vizyonunu gözler önüne serdi. Peugeot’nun bu devrim niteliğindeki yenilikleri, markanın elektrikli araçlar konusundaki iddiasını ve geleceğe yönelik iyimser vizyonunu yansıtıyor.

Peugeot Inception Concept: Geleceğin Ulaşımı

Peugeot’nun çığır açan yeniliklerle dolu konsept otomobili INCEPTION, markanın sürdürülebilir ulaşım vizyonunu somutlaştırıyor. İlk olarak Las Vegas’taki dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarında tanıtılan INCEPTION, bu kez Fransa’da VivaTech 2024’te sergilendi. Kedi duruşunu güçlendiren radikal tasarım dili, iç mekan yenilikleri ve benzersiz sürüş hissi ile Peugeot INCEPTION konsepti, yeni bir çağ başlatıyor ve markanın gelecekteki elektrikli araçlarının habercisi oluyor. Peugeot’nun genlerini yeniden yorumlayan INCEPTION, dijital dünyaya uygun yüzeyler ve dokularla saf ve yalın bir tasarım dili sunuyor. Geometrik, keskin ve duyguları harekete geçiren çizgiler atletik kıvrımlarla birleşiyor.

800 V mimarisi ile donatılan INCEPTION, 100 kWsa batarya kapasitesi sayesinde 800 km yol kat edebiliyor. Bu uzun menzil, yenilikçi teknolojilerle desteklenerek elektrikli araçlara yeni bir bakış açısı getiriyor. INCEPTION konsepti, sadece teknolojik açıdan değil, iç mekanda sunduğu devrimsel özelliklerle de Peugeot’nun vizyonunu temsil ediyor. Tasarım merkezinin prototip atölyelerinden veya tedarikçilerden elde edilen %100 polyester kumaş artıkları, kaynak reçine formundaki bir bağlayıcı ile vakum altında ısıyla sıkıştırılıyor. Bu malzeme, yapısal veya süsleme parçalarına dönüştürülerek sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor. Kadife kumaşın ipeksi dokusu ve 3D baskı teknolojisinden faydalanılarak, iç mekan başta koltuklar ve zemin döşemesi olmak üzere %100 geri dönüştürülmüş polyester ile kaplanıyor. Air Quilting® dolgulu koltuklar, konforlu ulaşımın geleceğini bugünden sergiliyor.

PEUGEOT INCEPTION
PEUGEOT INCEPTION

Peugeot i-Cockpit® Artık Hypersquare ile Daha Devrimsel

Peugeot i-Cockpit®, son 12 yılda 12 milyondan fazla araçta kullanılan bir yenilik olarak dikkat çekiyor. Yeni Peugeot E-3008 ve E-5008 modellerinde tanıtılan en güncel Panoramic i-Cockpit®, markanın müşteri hizmetleri ve sürüş keyfindeki yenilikçi yaklaşımını simgeliyor. INCEPTION konseptinde, dijital ve video oyunu dünyalarından ilham alınarak tasarlanan Hypersquare direksiyon kontrolcüsü yer alıyor. Hypersquare, sürüş deneyimini daha basit, sezgisel ve keyifli hale getiriyor. Basit bir tıklama veya dokunma hareketiyle aracın tüm parametreleri yönetilebiliyor, bu da sürücüye içgüdüsel bir sürüş deneyimi sunuyor.

Hypersquare direksiyon kontrolcüsü, sürüşle ilgili bilgileri ve bilgi-eğlence sistemlerini gösteren esnek bir ekranla birleşiyor. Dairesel ekranlı HALO CLUSTER, araca yaklaşırken sürücüye ve yolculara bilgi sağlayarak, paylaşım kavramını yeniden tanımlıyor ve geleceğe yönelik yeni bir vizyon sunuyor. Dijital elektrik kumandalı Hypersquare direksiyon kontrolcüsü, dört köşesinin her birinde birden fazla işlevi olan dairesel hücrelere sahip bir ekrandan oluşuyor. Bu teknoloji, parmak ucuyla bile hareket ettirilebilecek kadar konforlu bir sürüş deneyimi sunarken, araç kontrollerinin basit parmak hareketleriyle etkinleştirilmesini sağlıyor. Böylece sürücü, akıllı telefon kullanımına benzer bir hareketle araçla ilgili bilgilere erişebiliyor ve aracın özelliklerini yönetebiliyor. Hypersquare direksiyon kontrolcüsünün merkezinde, kontrol bilgilerini görüntüleyen sezgisel bir ekran yer alıyor. Bu ekran, direksiyon kontrolcüsünü çekmeden sadece başparmak hareketleriyle kullanılabiliyor. Daha fazla tutuş konforu için Hypersquare’in çevresi 3D baskı kullanılarak üretilirken, merkezdeki dijital cam ekran yüksek teknolojili ve şık bir görünüm oluşturuyor. Devrim niteliğindeki Hypersquare teknolojisine sahip olan yeni nesil i-Cockpit®, 2026 yılı itibarıyla Peugeot’nun yollara çıkacak olan tüm yeni araçlarında kullanılacak.

VAY ile “Uzaktan Sürüş” Teknolojisinde Yeni Bir Çağ

Peugeot, VivaTech 2024’te uzaktan sürüş odaklı yenilikçi uygulamaları araştıran VAY’i de tanıttı. Uzaktan sürüş, bir aracın uzaktan kontrol edilebilirliğini ifade ediyor. Bu devrimsel teknoloji, hücresel bağlantı ve araçlara entegre kamera gibi sensörler kullanarak, tek bir sürücünün uzaktan konumlandırılmasıyla birden fazla aracın verimli bir şekilde yönetilmesine olanak sağlıyor. VAY’in yüksek nitelikli ve sertifikalı “teledriver” teknolojisi, aracın direksiyon, fren ve hızlanma işlevlerini yöneterek uzaktan sürüş yapmasına imkan tanıyor. “Telestation” sistemi, aracın çevresinin gerçek zamanlı görünümünü sağlayarak tamamen sürükleyici ve duyarlı bir kontrol deneyimi sunuyor. Bu teknoloji, teslimat operasyonlarının verimliliğini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda araç paylaşımı ve araç kiralama operasyonlarını tek bir tıkla yönetme imkanı da sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu