Skywell’in Skyhome modeli iF Design Award 2024’ten ödülle döndü

Skywell’in yeni elektrikli sedan modeli Skyhome, iF Design Award 2024’te en iyi tasarım ödülüne layık görüldü. Skyhome, sedan formuyla birlikte gelişmiş teknolojileri, güvenlik ve konfor özellikleriyle dikkat çekiyor. 10 dakikalık şarj ile 500 km menzil sunan araç, aerodinamik verimliliği artıran tasarım özellikleriyle öne çıkıyor.

Skyhome’un teknolojik özellikleri arasında parmak izi algılama, yüz tanıma ile kapı açma ve cep telefonu kontrolü gibi yenilikler bulunuyor. Arka koltuklar, film izleme ve ayak masajı yapma imkanı sunan konforlu bir alan sağlıyor. Tavanına entegre edilen televizyon ve 21 hoparlörlü ses sistemi, benzersiz bir kabin içi deneyim vaat ediyor. İç mekanda kullanılan ortam aydınlatmaları, aracın modern ve dinamik bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor.

Skyhome, tek veya çift motorlu dört tekerlekten çekişli olmak üzere iki farklı versiyonla piyasaya sürüldü. 1954’ten beri düzenlenen ve dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından biri olan iF Design Award, yüksek kaliteli ürün tasarımının sembolü olarak kabul ediliyor.

Skyhome elektrikli araç sektörüne yeni bir soluk getiriyor

Çinli elektronik şirketi Skywell’in otomobil alt şirketi olan Skyworth, elektrikli araç endüstrisine yeni bir soluk getiriyor. Skyworth, gelecek yıl üretime geçecek olan yeni sedanı Skyhome ile elektrikli araç pazarına iddialı bir giriş yapmayı hedefliyor.

Geleneksel Çin mimari estetiğinden ilham alan Skyhome, klasik pavilyonları andıran tasarımıyla geleneksel elektrikli araç kalabalığından sıyrılmayı amaçlıyor. Şirketin resmi basın bültenine göre, aracın en dikkat çekici özelliklerinden biri, sürüş sırasında geriye kayarak rüzgar direncini yüzde üç oranında azaltan çatı kanatları. Olumsuz hava koşulları veya acil durumlarda ise kanatlar yukarı kalkarak direnci yüzde beş artırıyor ve böylece aracın kontrolünü artırıyor.

Skyhome
Skyhome

Skyhome, sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda teknolojik açıdan da dikkat çekiyor. Geliştirme sürecinden sorumlu firma, aracın, girişimcilik rehberliğinden duygusal destek sağlamaya kadar çeşitli işlevler sunan bir AI algoritması tabanlı teknolojiye sahip olduğunu belirtiyor.

Aracın akıllı ses yetenekleri, çok amaçlı ses etkileşim teknolojisiyle desteklenen “dinleme, konuşma, görme, tanıma, anlama ve düşünme” yeteneklerini içeriyor. Daha da etkileyici olanı, sistem aynı zamanda erken aşamalarda sağlık risklerini tanıyabilen akıllı temasız hayati belirti izleme sistemine de sahip.

Son olarak, arka yolcular için tavandan açılan dev bir TV ekranı bulunuyor. Ne kadar büyük olduğu belirtilmemiş olsa da, fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla yeni BMW 7 Serisi’nin arka koltuğundaki 31.1 inçlik ekrandan daha büyük görünüyor.

Skyhome
Skyhome

Skyworth, ayrıca süspansiyon teknolojisine de büyük yatırım yapmış. Yeni elektrikli sedanın, sektördeki en gelişmiş hava süspansiyonlarından birine sahip olduğu iddia ediliyor. Ön çift salıncaklı, arka alüminyum alaşımlı beş bağlantılı düzen ve mükemmel bir ön ve arka aks yük oranı olan 50:50 özellikleri bulunuyor. Ayrıca, entegre batarya paketine sahip olan genel şasi tasarımı, geleneksel bir elektrikli araca kıyasla parça sayısını 127 azaltıyor. Otomobil üreticisi ayrıca, daha geleneksel bir tasarıma kıyasla yüzde 24 oranında bir ağırlık azalması vaat ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu