Stellantis 2023 yılında gösterdiği performansla dikkat çekiyor

Mobilite alanında dünyanın öncü firmalarından biri olan Stellantis, 2023 yılında gösterdiği etkileyici performansla dikkatleri üzerine çekti. Stellantis MEA, bir önceki yıla kıyasla net gelirlerini yüzde 64 artırarak 10,5 milyar Euro’nun üzerine çıkardı. Şirketin düzeltilmiş faaliyet geliri ise yüzde 111 artışla 2,5 milyar Euro’yu aştı. Bu başarı, Stellantis MEA’nın bölgesel pazar payını 3 puan artırarak yüzde 14,9’a çıkarmasını sağladı.

Şirket, Dare Forward 2030 hedefleri doğrultusunda büyümesini sürdürüyor. Bu strateji çerçevesinde, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde faaliyet gösteren şirket, 2023 yılında güçlü bir büyüme performansı sergiledi. Şirket, geçtiğimiz yıl bölgede 616 bin 100 adetlik bir teslimat gerçekleştirdi ve satışlarını yüzde 43 artırdı. Net gelirlerdeki yüzde 64’lük artış, şirketin 10,560 milyar Euro’ya ulaştığını gösteriyor.

Stellantis’in gelirleri artışını koruyor

Şirketin düzeltilmiş faaliyet geliri, 2022’ye kıyasla yüzde 111 artışla 2,503 milyar Euro’ya yükseldi. Şirket, bölgesel hafif ticari araç pazarında yılı ikinci sırada tamamladı ve 2023’ün son çeyreğinde lider konuma yükseldi. Ayrıca, hizmet ve ürün kalitesinde üstün bir performans sergileyerek sırasıyla birinci ve ikinci sırada yer aldı.

Stellantis Orta Doğu ve Afrika COO’su Samir Cherfan
Stellantis Orta Doğu ve Afrika COO’su Samir Cherfan

Stellantis Orta Doğu ve Afrika COO’su Samir Cherfan, şirketin hedeflerine ilişkin olarak, “2030 yılına kadar yüzde 35’i elektrikli olmak üzere 1 milyon araç satışıyla bölgesel pazarın lideri olmayı hedefliyoruz. Ayrıca, bölgede yüzde 90’ın üzerinde üretime ulaşmayı ve en yerel oyuncu konumuna gelmeyi amaçlıyoruz,” dedi.

Şirketin başarıları, şirketin büyüme ve müşteri memnuniyetine olan bağlılığını yansıtıyor. Örneğin, Cezayir’deki Tafraoui fabrikasında Fiat 500’ün üretimine başlandı ve Fas’taki Kenitra üretim tesisinde kapasite iki katına çıkarıldı. Ayrıca, Mısır’da yeni bir otomobil fabrikası açılması ve Türkiye’de “K0” modelinin Tofaş tarafından üretilmesi gibi önemli adımlar atıldı.

Şirket, 2024 yılında hedeflerini daha da büyüterek, 2030 yılına kadar bölgede yüzde 30’un üzerinde pazar payına ulaşmayı ve önemli pazarlarda ticari performansını artırmayı hedefliyor. Şirket, mikro ulaşımda büyümeye ve yerel yetenekleri yetiştirip işe almaya devam edecek. Şirketin 2030 yılı için belirlediği strateji, bölgede yüzde 22’nin üzerinde pazar payı, yüzde 25’in üzerinde düşük emisyonlu araç karması ve yüzde 12’nin üzerinde düzeltilmiş faaliyet marjı gibi hedefler içeriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu