Trafikte alkollü araç kullananmanın cezası ve sınırı

Alkollü araç kullanma, ciddi kazalara ve can kayıplarına neden olabilecek tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle, alkollü araç kullanmayı önlemek amacıyla trafikte ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır.

Alkollü araç kullanma cezası, genellikle ülkeler arasında farklılık göstermekle birlikte, sürücünün kan alkollü içki seviyesine göre belirlenir. Alkolün kan seviyesini belirleyen ölçüt genellikle mililitre başına miligramdır (mg/ml). Alkol limiti, sürücülerin kanında taşıdıkları alkol miktarını ifade eder.

Örneğin, Türkiye’de 2024 itibariyle genel olarak geçerli olan sürücü alkol sınırı 0.50 promil (mililitre başına 0.50 miligram) olarak belirlenmiştir. Ancak bu sınır, sürücülerin yaşlarına, ehliyet sınıfına ve trafikteki diğer faktörlere göre değişebilir.

Alkollü araç kullanma cezaları genellikle para cezası, ehliyetin geçici veya kalıcı olarak elinden alınması, hapis cezası gibi yaptırımları içerebilir. Bu cezalar, sürücünün alkollü araç kullanma sınırlarını aşması durumunda uygulanır. Alkol sınırlarını aşmanın yanı sıra, alkollü araç kullanmanın tehlikesi nedeniyle trafikte güvenlik riski oluşturduğu için de ciddi cezalar uygulanır.

Trafikte Alkol Promil Sınırı

Kandaki alkol oranının yüzdesi olarak ifadesine “promil” denir. Bu oran, genellikle mililitre başına miligram olarak ölçülür ve sürücülerin alkollü araç kullanma sınırlarını belirlemek için kullanılır. Alkolmetre cihazları, sürücülerin kandaki alkol seviyelerini hızlı ve doğru bir şekilde ölçerek bu sınırları belirler.

Türkiye’de, trafikteki alkol sınırları araç kullanım amacına göre değişebilir. Özel otomobil kullananlar için genelde belirlenen alkol sınırı 0,50 promil iken, özel otomobil dışında kalan araçları kullananlar için bu sınır 0,20 promil olabilir. Bu tür sınırlamalar, sürücülerin alkollü araç kullanma durumunu belirleyerek trafikteki güvenliği sağlamayı amaçlar. Bu sınırlara uymamanın ciddi yaptırımları olabilir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası

2024 yılına ait alkollü araç kullanma cezaları Karayolları Trafik Kanunu’na göre şu şekildedir:

 1. İlk Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası:
  • Para Cezası: 6.440 TL
  • Trafikten Men Süresi: Aracın trafikten men edilir.
  • Ehliyet Elinden Alınma Süresi: 6 ay
 2. 2. Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası:
  • Para Cezası: 8.075 TL
  • Trafikten Men Süresi: Aracın trafikten men edilir.
  • Ehliyet Elinden Alınma Süresi: 2 yıl
 3. 3. Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası:
  • Para Cezası: 12.978 TL
  • Hapis Cezası: 6 aydan az olmayacak şekilde hapis cezası
  • Ehliyet Elinden Alınma Süresi: 5 yıl

Ayrıca, alkollü araç kullanma cezasının, bildirim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25’lik bir indirim uygulanmaktadır. Bu durumda 2024 yılı için indirimli alkollü araç kullanma cezaları şu şekildedir:

 • İlk Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası (İndirimli): 4.830 TL
 • 2. Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası (İndirimli): 6.056,25 TL
 • 3. Kez Alkollü Araç Kullanma Cezası (İndirimli): 9.755,50 TL

Bu cezalar, sürücülerin alkollü araç kullanma sınırlarını aşmaları durumunda uygulanır ve trafikte güvenliği sağlamak amacıyla caydırıcı bir etki taşır.

Trafik cezalarıyla alakalı içeriğimizi okuyun: 2024 Trafik Cezaları Ne Kadar?

Aracınız Trafikten Men Edilirse Nasıl Alabilirsiniz?

Alkolmetre ile yapılan ölçüm sonrasında yasal alkol sınırını geçen sürücülerin araçları trafikten çekilir. Ancak, bu durumda aracın sürücüsü, aracın tescili üzerinde kayıtlı bir başka sürücü belgesi sahibine, yani aracı kullanabilecek bir başka kişiye Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından teslim edilebilir. Bu durumda, aracın başka bir sürücüye teslim edilebilmesi için o sürücünün geçerli bir sürücü belgesine sahip olması gerekir.

Ancak, eğer aracı alacak bir başka sürücü bulunmuyorsa veya araç üzerinde başka bir sürücü belgesi kayıtlı değilse, sürücü, ehliyetine el konulan süre boyunca aracını beklemek zorundadır. Bu süreçte aracın trafikten çekilmesi, sürücünün alkollü araç kullanma cezasını çekmesi ve trafik güvenliğini sağlamak amacıyla uygulanır.

Ehliyetine El Konulan Kişi Ehliyetini Nasıl Geri Alabilir?

İlk ve ikinci kez trafikte alkol sınırını aşarak trafik ihlali yapan sürücüler, ehliyetlerine el konulan süre kadar beklemek zorundadır. Bu süre tamamlandığında, sürücüler bulundukları ildeki Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne başvurarak ehliyetlerini geri alabilirler.

Ancak, alkollü araç kullanma kuralını üçüncü kez ihlal eden sürücüler için durum biraz farklıdır. Bu durumda sürücüler, ehliyetlerini geri alabilmek için psiko-teknik değerlendirmeye tabi tutulurlar. Bu değerlendirmede, sürücünün alkol kullanımı konusundaki durumu ve genel olarak araç kullanma yetenekleri değerlendirilir. Eğer kişi, psiko-teknik değerlendirmeden geçer ve araç kullanmaya uygun görülürse, ehliyetini geri alabilir.

Bu süreç, trafikte alkol sınırlarını aşmanın ciddi bir trafik ihlali olduğunu vurgulayarak, sürücülerin sorumluluklarını yerine getirmelerini ve trafik güvenliğine daha fazla dikkat etmelerini amaçlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu