Volvo s40 Triger Seti Ne Zaman Değişir?

Volvo S40 Bütün Genel Rutin Bakım Zamanları

Volvo s40 Triger seti ne zaman değişir sorusu çok sorulan sorulardandır. Araç bakımında son derece önemlidir ve aksatılmaması gerekir. Triger seti aracın motorunda zamanlama zincirini ve dişli sistemini içermektedir. Bu parçaların ne zaman değiştirilmesi gerektiği de belirli faktörlere göre değişir. Genel olarak üretici tarafından önerilen bakım programına göre belirli bir kilometre aralığında ya da belirli bir süre sonra değiştirilmesi önemlidir. Ancak aracın kullanım kılavuzunda belirtilen öneriler bu kapsamda son derece önemlidir. Aracınızda herhangi bir konuda performans düşüklüğü durumu var ise zamanlama sorunları da fark ederseniz bu seti kontrol etmeniz gerekir.

Volvo s40 Triger seti

Araçların içerisinde bulunan her parçanın mutlaka bir kullanım ömrü bulunur. Kullanım ömürleri de parçadan parçaya farklılık göstermektedir. Böyle durumlarda araç parçalarının üretiminde kullanılan materyallerin kalitesi ömrünü etkileyen en önemli faktördür. Volvo s40 Triger seti ne zaman değişir sorusuna da bu bağlamda yanıt verirken parça kalitesini her zaman göz önünde bulundurmak gerekir.

Volvo s40 Triger seti
Volvo s40 Triger seti

Triger Kayışını Değiştirme Zamanı

Triger kayışının belirli periyotlarla değiştirilmesi gerekir. Bu kayışın değiştirilmesi için kullanım ömrünü tamamlamasını beklemeye gereksinim duyulmaz. Kayışın değiştirilmesine servisteki uzmanlar karar verebilir. Ancak öncesinde mutlaka detaylı olarak bakım çalışması yapılmaktadır. Gerekli tüm kontroller ve uygulamalar yapıldıktan sonra triger kayışının değişmesine karar verilebilir. Kontrol süresi de aracı servise götürdüğünüz süreye kadar yapılan kilometreye göre belirlenmektedir. Böyle durumlarda sorulan sorulardan birisi de triger kayışı kaç binde değişir sorusudur. Eğer araç sahipleri 3 yıl gibi bir sürede 90 bin kilometreyi geçmişler ise bu kayışın değiştirilmesin gerekebilir.

Volvo s40 triger kayışı seti kaç binde değişir?

Volvo s40’ın triger kayışı değişim aralığı, model yılına ve motor tipine göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak Volvo S40’larda triger kayışının her 100.000 – 120.000 kilometrede veya 5-7 yılda bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Kesin bilgi için aracınızın kullanım kılavuzunu veya yetkili servisinizin önerilerini kontrol etmeniz önemlidir.

Volvo s40 Genel Bakım Rutin Zamanları Nelerdir?

Volvo s40 kullanıcılarının genel bakım rutin zamanlarını bilmesi önemlidir. Daha güvenli bir şekilde araç kullanmak isteyen kişiler bu rutin bakım zamanlarını her zaman dikkate alması gerekir. Genel olarak şu bakım sıralamasından bahsetmek mümkün olur:

 • Motor yağı ve filtre değişimleri 5 bin ile 10 bin kilometre arasında ya da 6-12 aylık periyotlarda yapılması gerekir.
 • Hava filtresi değişiminin her 20 bin ile 40 bin arasında ya da 2-3 yılda yapılması gerekir.
 • Yakıt filtresi değişiminin her 40 bin ile 80 bin kilometrede ya da 4-6 yılda bir yapılması gerekir.
 • Zamanlama kontrollerinin 60 bile 100 bin kilometrede ya da 5-7 arasında yapılmalıdır.
 • Fren sistemi kontrollerinin 20 bin ile 40 bin kilometre arasında ya da 2-3 yılda bir yapılması önemlidir.
 • Soğutma sistemlerinin bakımı 50 bin ile 100 bin kilometrede yapılması ya da 5-7 arasında yapılması gerekir.
 • Lastik rotasyonu ve balans ayarları 10 bin ile 15 bin kilometrede ya da 6 ayda bir yapılması önemlidir.

Bu bilgilere bakarak araçların bakımını aksatmadan yapmak mümkün olur. Araç bakımının aksatılması ciddi sorunlara neden olabileceği gibi mutlaka araç bakım tarihlerini geçirmemek gerekir. Böyle durumlarda Volvo s40 Triger seti ne zaman değişir sorusunun yanıtı da diğer bakım süreçleri kadar öne çıkan konulardandır.

Triger Kayışı Değişimi İçin Ne Yapılmalıdır?

Araç kullanıcılarının triger kayışının değişimi konusunda belirli faktörleri dikkate alması gerekir. Kayışın değişim süreleri oldukça kısadır. Kaza ya da yaşanan aksaklıklar nedeniyle de değişim süreci farklı olabilir. Ancak uzmanlar tarafından önerilen süre aksi durum olmadıkça 3 yıldır. Bu setin değişimini gerektiren birtakım durumlar bulunmaktadır. Set üzerinde normal olarak meydana gelen aşınma setin değişimini gerekli kılan en önemli nedenlerden biridir. Zamanla set ve bu set ile bağlantılı olan tüm parçaların değişmesi gerekir.

Belirli periyotlarda zincirlerde ve dişlilerde gerilme kaybı meydana gelerek gevşeme olabilmektedir. Bu da motorun düzenli çalışmasına engel olur. Bununla birlikte üretici firma belirli bir kilometre aralığında bu kayışın ve setin değiştirilmesi gerektiği üzerinde durur. Çünkü zamanla kopma riski meydana getirebilir. Düzenli bakım yaptırmak motorun da uzun ömürlü olmasında önemli bir etkendir.

Aracın triger kayışında sorun varsa motor daha sesli çalışabilir. Motorun titrek ve sesli çalışmaması için de bu kayışın değiştirilmesi gerekir. Triger kayışı kontrol edilerek değiştirildiğinde sorun da çözülecektir. Aynı zamanda gösterge lambalarında da sorunlar olabilir. Bu da yine triger setinin kontrol edilmesini göstermektedir.

Triger kayışı ile birlikte neler değişir?

Triger kayışının değişimi sırasında genellikle aşağıdaki bileşenler de değiştirilir:

 1. Gergi rulmanları: Triger kayışının gerginliğini sağlamak için kullanılır ve kayışla birlikte aşındığı için değiştirilmesi önemlidir.
 2. Devirdaim pompası: Motorun soğutma sisteminin bir parçasıdır ve triger kayışı tarafından tahrik edilir. Devirdaim pompası arızalanırsa, motorun aşırı ısınmasına neden olabilir.
 3. Rulmanlar ve makaralar: Triger kayışının düzgün çalışmasını sağlamak için kullanılan diğer bileşenlerdir. Bu parçalar da zamanla aşınır ve kayışla birlikte değiştirilmelidir.
 4. Kayışın kapakları: Triger kayışının korunması için kullanılan kapaklar, aşındığında veya zarar gördüğünde değiştirilmelidir.

Bu bileşenlerin tümü, triger kayışı değişimi sırasında birlikte değiştirilirse, motorun daha uzun süre sorunsuz çalışması sağlanabilir ve gelecekte olası arızaların önüne geçilebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu