Maserati’nin Yüzde Yüz Elektrikli İlk Modeli Grecale Folgore Türkiye’de Satışta

İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati, tarihindeki ilk tamamen elektrikli SUV modeli olan Grecale Folgore’u Türkiye’de satışa sundu. Elektrikli özellikleriyle dikkat çeken Grecale Folgore, markanın performans odaklı kimliğinden ödün vermeden ürün gamını tamamlıyor. Grecale’nin yüzde 100 elektrikli versiyonu, Maserati’nin yeni elektrikli araçlarının bir parçası olarak “Folgore” adını taşıyor. Bu isim, Maserati BEV’lerin tanımlayıcısı olan yıldırım anlamına geliyor.

Grecale Folgore, sportiflik ve zarafeti dengeleyerek yenilik, çok yönlülük, konfor, lüks ve performansı bir araya getiriyor. Maserati, bu modelle elektrifikasyonun geleceğine doğru önemli bir adım atarken, Tridente’nin elektrik çağına geçişinde yeni bir dönemi de başlatıyor.

İtalya’da tasarlanıp üretilen Grecale Folgore, 400V teknolojisi ve 105 kWh pil ile donatılmış durumda. Maserati’nin yeni elektrikli SUV’u, 550 HP güç ve 820 Nm torka kadar çıkabilen performansıyla markaya özgü bir sürüş deneyimi sunuyor. Yüzde 100 elektrikli tahrik sistemi sayesinde 410 kW (550hp) güç ve 220 km/s azami hıza ulaşıyor. Ayrıca, Grecale Folgore, ışıkla etkileşime girdiğinde renk değiştiren “Rame Folgore” rengiyle de dikkat çekiyor. Bu özel renk, Barselona’daki Guggenheim müzesinden esinlenerek tasarlandı ve ışık altında ton değiştirebiliyor.

Grecale Folgore
Grecale Folgore

Grecale Folgore’de, benzersiz bir estetiğe sahip yeni bir elyaf türü olan geri dönüştürülmüş ECONYL® malzemeler kullanılıyor. Bu malzeme, okyanuslardan ve su ürünleri yetiştiriciliğinden elde edilen balık ağları ve kumaş atıklarından geri dönüştürülmüş, yenilenmiş naylon ipliğinden üretiliyor.

Folgore’nin ön tasarımı, serinin en performanslı modeli Trofeo’dan ilham alıyor. Aracın aerodinamik tasarımı, yeniden tasarlanan arka difüzör gibi unsurlarla rekabetçi bir aerodinamik sürükleme katsayısı (Cx) sağlıyor.

Grecale Folgore’nin iç mekân tasarımı, ön paneldeki Folgore kabartma deseni ve ambiyans ışıklarıyla öne çıkıyor. Siyah ve nude renklerdeki 14 yönlü ECONYL® elektrikli koltuklar, ısıtmalı ve havalandırmalı özellikleriyle konfor sunuyor. Yenilikçi rejenere iplik, tavan kaplaması ve halıya karakteristik bir özellik katıyor. Araç içi dijital arayüzler sürücüye göre uyarlanarak hem 12,3″ merkezi ekran hem de 8,8″ konforlu ekran ergonomik olarak konumlandırılıyor. Ayrıca, hızlı ve kolay dijital iklim kontrollerine sahip.

Grecale Folgore
Grecale Folgore

Tamamen elektrikli Grecale’de kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto entegrasyonu ile 12,3 inçlik dijital kokpit, kolay kurulum ve üstün grafikler sunuyor. Yeniden yapılandırılabilir baş üstü gösterge ekranı, hız, haritalar ve yönler gibi bilgileri doğrudan ön cama yansıtarak sürüş sırasında dikkatin dağılmasını en aza indiriyor. Dijital saat, iklim, medya, navigasyon ve telefon görüşmelerini hızlı bir şekilde kontrol etmek için sesli asistanla birlikte çalışıyor.

MIA Maserati Akıllı Asistan, Grecale Folgore için optimize edilerek dijital deneyime dinamizm ve grafiksel gelişim kazandırıyor. Sürüş deneyimini daha hızlı hale getiren ve sürücünün ihtiyaçlarına göre uyarlanan MAX RANGE, GT, SPORT, OFFROAD olmak üzere dört farklı sürüş modu bulunuyor. Sürücü, delikli deri ve mavi motor çalıştırma düğmesine sahip siyah direksiyon simidindeki sürüş modu seçici aracılığıyla ayarlamalar yapabiliyor.

Maserati showroomlarında yerini alan Grecale Folgore, 7 milyon 428 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu