Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Araba almak ulaşımın kolaylaşması açısından önemlidir. Otomobil alırken dikkat edilmesi gereken noktalar aracınızın ömrünü uzatmanıza neden olacaktır. Almak istediğiniz araç ister sıfır olsun ister ikinci el pek çok açıdan değerlendirilesi gerekir. Genellikle kullanıcılar araç seçiminde modele ve fiyata odaklanırlar. Ancak bir otomobil model ve fiyattan çok daha fazlasıdır.

Otomobil alacak kişiler araçlarını yetkili firmalardan almalıdır. Böylelikle arabanın özelliklerini konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak mümkün olacaktır. Bununla birlikte farklı firmalardan aracın fiyatına dair fikir edinmek çok önemlidir. Nihayetinde otomobil pahalı lükslerdir. Araştırma yapmadan satın almak oldukça risklidir. Araç sıfır olarak satın alınsa bile kullanıcı olarak kontrol etmek oldukça sağlıklıdır.

Araç Alırken Nelere Bakılmalı

Otomobil alırken dikkat edilmesi gereken noktalar araç alacaklar tarafından merak edilen bir konudur. Arabanın sorunsun işlevi ve uzun yıllar kullanımı sağlanması açısından alırken işi şansa bırakmamak gerekir. Araç alırken sadece modelin baz alınması kişileri yanıltabilir. Bu sebeple kişiler öncelikle kaporta, fren gibi önemli alanları kontrol etmelidir. Frenlerin sorun yaratması kişinin araç içinde hayati tehlike içinde olmasına neden olabilmektedir.

Sıfır araç almak isteyen kişiler aracı deneyimlemesi oldukça önemlidir. Araç içinde kendini güvenli ve rahat hissetmesi kişiye trafikte konfor sağlar bu sebeple test sürüşleri talep etmek gereklidir. Böylelikle satın almak istediğiniz araç hakkında fikir edinebilir, aracı satın alıp almama konusunu ciddi düşünebilirsiniz. Sıfır araç alsanız bile ikinci bir göz görmediğiniz detayları görmenizi sağlayabilir. Bu nedenle arabadan anlayan bilgi sahibi bir arkadaşınızla araç bakmaya gitmek mantıklı olacaktır.

Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

Hasar Kaydı Olan Araçta Değişen Parça Nasıl Anlaşılır? başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır araç maddi olarak oldukça masraflı olabilmektedir. Bu nedenle pek çok insan araç alırken ikinci el arabaları değerlendirmektedir. Otomobil alırken dikkat edilmesi gereken noktalar özellikle ikinci el araçlarda çok önemlidir. İkinci el araçlarda aracın kime ait olduğu ve ne için kullanıldığını bilmek çok önemlidir. Özellikle aracın kazaya karışma durumu alan kişinin başını derde sokabilmektedir. Bu yüzden araç sicili konusunda dikkatli olmak gerekir.

Özellikle ikinci el araç alırken alıcı kişiler aracın fiziki durumu hakkında inceleme yapmalıdır. Aracın kaza durumları dikkate alınmalıdır. Alacağınız arabanın ekspertiz raporu oldukça önemli olacaktır. Bu sayede talip olunan araca güven duyulması mümkün hale gelecektir. Aracın kaportasında oluşan hasarlar tespit edilmeli ve incelenmelidir. Aracın hasarsız olması alma kapasitesini arttırmaktadır. Araç alırken lastik özelliklerini de kontrol etmek çok önemli detaylardan biridir.

Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Otomobil alırken dikkat edilmesi gereken noktalar araç sahibi olmak isteyenler açısından merak uyandırıcıdır. Öncelikle istediğiniz aracı alabilmeniz açısından ekonomik açıdan donanımlı olmanız gerekir. Bütçenize uygun araç seçimi yapmanız ödeme açısından önem taşır. Bununla birlikte araçta kullanılacak akar yakıtın ekonomik olması kullanım açısından oldukça önemlidir. Aracınızı alırken diğer alternatiflerinde değerlendirilmesi araç fiyatlarının gözden geçirilmesi gerekir.

Sıfır Araba Alırken Hangi İşlemler Yapılır?

Aracınızı alırken bazı işlemlerin resmi olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Bu konu otomobil alırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Yeni bir araba aldığınızda aracın kaydını yaptırmanız gerekir. Bununla birlikte ruhsat düzenlemesinin yanı sıra trafik sigortası şarttır. Arabanızı yetkili firmalardan aldığınızda bir hafta içerisinde teslimat sağlanmaktadır. Aracınızı alabilmeniz açısından noterden alınacak evrak oldukça önemlidir. Bu evrak yetkili bayiye vererek işlemler tamamlanır. Bununla birlikte aracınız ister sıfır olsun ister ikinci el ekspertiz raporu oldukça önemlidir. İhmal edildiği takdirde gözden kaçan bir detay mağdur olmanıza neden olacaktır.

Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Araç Alırken Sıkça Sorulan Sorular

Otomobil alırken dikkat edilmesi gereken noktalar çeşitli soruları akıllara getirmektedir. Bu soruların aydınlanması ile araç almak isteyenler daha güvenli alım sağlayabilmektedir. Araç alımların oluşan sorunlar kullanıcıların canını sıkmaktadır. Bu sebeple sorulan sorular kişilere çözüm yolu sunmaktadır.

Sıfır Araba Hatalı Çıkarsa Ne Olur?

Sıfır araba olsa da bazen teknik hatalar nedeni ile araçlar sorun yaratabilmektedir. Bu sebeple kullanıcılar mağduriyet yaşamaktadır. Araç sıfır olmasına rağmen kusurluysa Türk Borç Kanunu gereğince kullanıcı kişi tazminat talep edebilir.

Sıfır Arabaya Ekspertiz Yapılır mı?

Her ne olursa olsun araç alırken muayene yaptırmak gerekir. Kişi aracın sıfır olmasına güvenmemelidir. Çünkü sıfır araçlarda bile beklenmedik sorunlar çıkabilmektedir. Sıfır araçlarda ekspertiz kontrolünden geçmeli rapor neticesinde alım işlemi sağlanmalıdır.

Sıfır Araç Alımında Noter Masrafı Kime Aittir?

Sıfır araç alımlarında noter kağıdı çok önemlidir. Bu evrak sayesinde kişiler bayilerinden araçlarını teslim alabilmektedir. Noter masrafı aracın sahibi olacak kişiye aittir. Araç alımında noter masrafı 1,490 lira olarak belirlenmiştir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu