Araç Muayenesi İçin Randevu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Araba sahiplerinin sağlıklı araç kullanabilmeleri açısından rutin araç muayenesi yaptırmaları şarttır. Araç muayenesi için randevu alırken dikkat edilmesi gereken hususlar bilindiği takdirde kişilerin araç kontrolü daha pratik ilerleyecektir. Araç muayenesi ile kişiler araba ve benzeri taşıtların trafiğe çıkabilir olduğunu belgelemektedir. Araçların rutin kontrolünü sağlayan muayeneler motorlu veya motorsuz trafiğe çıkan her taşıtı kapsamaktadır.

Araç muayenesi için randevu almak oldukça basittir. Ancak öncesinde aracın muayeneye hazırlanması gerekmektedir. Trafiğe çıkan araçların muayeneleri TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır. Sürücüler araçlarının muayeneden geçebilmeleri adına öncesinde aracın belgelerini tamamlaması gerekir. Özellikle aracın üzerinde borç durumu varsa bunların silinmesi çok akıllıca olacaktır.

Araç Muayene Öncesi Neler Yapılmalı?

Araç muayenesi için randevu alırken dikkat edilmesi gereken hususlar özellikle yeni araç sahiplerince merak edilmektedir. Yeni sürücüler için araç muayenesi bir ilktir. Bu sebeple muayene randevusu almadan yapması gerekenler konusunda bilgilenmesi oldukça önemlidir. Eğer araç belgelerinde herhangi bir sorun çıkarsa muayeneden geçmek mümkün olmayacaktır. Araç muayenelerinde amaç kusurlu araçların trafiğe çıkması önlemektir. Bu yüzden aracınız sağlıklıysa yapmanız gereken tek şey aracınızı muayeneye hazırlamaktır.

  • Aracının üzerinde borç olup olmadığını kontrol etmek çok önemlidir. Sürücünün farkına varmadığı trafik cezaları, OSG geçiş cezaları ve varsa vergi borçları muayene esnasında aracınızı kusurlu çıkarır. Bu yüzden öncesinde borçlar araç üzerinden tamamen kalkmalıdır.
  • Egzoz emisyon ölçümü gaz miktarının istenen seviyede olmasını için önemli bir değerdir. Egzoz emisyon ölçümü bulunmayan araçlar muayenede ağır kusurlu olarak gözlemlenmektedir.
  • Araç muayenesi için randevu alan kişiler çeşitli belgeleri de hazır etmelidir. Aracınız muayene olmadan önce sizden istenen belgeler arasında ruhsat, trafik sigortası ve vekalet durum kontrolü bulunur. Bu evrakları araç muayenesi yapacak yetkililere vermeniz gerekir. Bu belgelerin eksik olması kalınca aracınız muayene işlemlerine girememektedir.
  • Araç muayenesi için randevu alırken dikkat edilmesi gereken hususlar konusu da dikkat etmek gerekir. Özellikle araçta bulunacak ekipmanları hazır etmeniz gerekir.

 

Araç Muayenesinde Zorunlu Ekipmanlar başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

Araç Muayenesi İçin Randevu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar – Araç muayenesinde Zorunlu Ekipmanlar

Araç muayenesi oldukça önemli bir işlemdir. Trafiğe çıkan araçların can güvenliğini sağlaması açısından her türlü ekipmanı sağlaması gerekir. Bu ekipmanlar olmadığı takdirde araçta eksiklikler tespit edilebilir. Böylelikle aracın muayeneden geçmesi zorlaşabilir. Çünkü belirtilen ekipmanların araç içinde zorunlu olarak bulundurulması gerekmektedir.

  • İlkyardım Çantası
  • Yangın Söndürme
  • Üçgen Reflektör
  • Stepne

Elbette ki her aracın ihtiyacı farklıdır. Bu yüzden bazı ticari araçlarda zorunluluk ekipmanı değişebilir. Örneğin okul taşıtlarında zorunlu ekipmanlara ek olarak dur yazısı ve okul taşıtı yazısı mecburidir. Bununla birlikte motosiklet ve motorlu olan bisikletlerde mutlaka kask ve koruyucu gözlük bulundurulmalıdır. Araç sahipleri bu konuda dikkatli olmalıdır.

Araç Muayenesi İçin Randevu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Araç Muayenesi İçin Randevu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Araç Muayenesinden Önce Ne Yapılması Gerekiyor?

Araç muayenesi için randevu alırken dikkat edilmesi gereken hususlar birçok sürücü için önem taşır. Çünkü aracınız sağlıklı olduğu halde ihmal ettiğiniz ufacık bir nedenden dolayı muayeneden geçemezse bu oldukça can sıkıcı olacaktır. Bu sebeple kişiler randevu almadan önce aracın ihtiyaçlarını gözden geçirmelidir. Üzerinden herhangi bir borç bulunan araçlar muayeneden geçemezler bu sebeple borç durumundan kurtulmak oldukça akıllıca olacaktır.

Bununla birlikte araç muayenesinde egzoz emisyon ölçümü çok önemli bir unsurdur. Ölçüm yapılmamış araçlar muayene sırasında ağır kusurlu olarak gösterilebilir. Bu yüzden ölçüm yaptırmanız arabanın muayeneden geçebilmesi adına önemli bir adımdır. Araç LPG/CNG özelliği taşıyorsa mutlaka gaz sızdırmaz raporu gerekmektedir. Aksi takdirde araç kusurlu olarak görülecektir.

Araç Muayenesi İçin Randevu Süreci

Araçların trafiğe çıkabilmesi için muayene kaçınılmazdır. Araç muayenesi için randevu alırken dikkat edilmesi gereken hususlar arasında randevu süreci de bulunmaktadır. Randevular online olarak alınabilmektedir. Sürücüler online randevu almak için plaka ve ruhsat seri numarasını ilgili haneye yazmalıdır. Böylelikle ikamet ettiğiniz araç muayene istasyonundan gün ve saat tercih ederek muayene randevusu alabilirsiniz.

Bazı araçlar kişiye ait değildir. Ancak aracın muayenesini yaptırmak zorunluluğu gözlemlenir. Bu durumda kişi vekalet belgesi ile aracın muayenesini yaptırabilir. Bunun yanı sıra araç muayenelerinde kredi kartı geçmemektedir. Bu yüzden yanınızda nakit para bulundurmayı unutmayın. Araç muayenesinin gecikmemesi gerekir. Taşıtların muayenesi bir gün dahi gecikmesi halinde ücrete ek olarak yüzde beş oranında para cezası uygulanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu