Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur?

Trafik sürekli olarak akış sağlayan bir karmaşadır. Fahri trafik müfettişi nasıl olunur birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Polisin olmadığı veya yoğun olarak çalıştığı zamanlarda fahri trafik müfettişleri vekil olarak görev yapmaktadır. Fahri olarak görev yapan kişiler valilik tarafından yetkilendirilmektedir. Müfettişler trafiğin sağlanmasında, kural ihlallerinde öneri verme yetkisine sahip kişilerdir. Elbette ki fahri müfettiş olabilmek için belirlenen şartlar bulunmaktadır.

Fahri trafik müfettişi nasıl olunur sıkça sorulan sorular arasında yer alır. Trafik akışının devamlılığını sağlamak çok önemlidir. Eğer polis yoğun trafiğin olduğu yerlerde bulunamıyorsa o zaman fahri trafik müfettişi atanmaktadır. Şartların yanı sıra fahri müfettişlik yapabilmek için Emniyet müdürlüğünün tavsiyesi ve İç işleri bakanlığının onayı gerekmektedir.

Kimler Fahri Trafik Müfettişi Olabilir?

Trafikte her zaman polis bulunma zorunluluğu yoktur. Fahri trafik müfettişi de polisin trafik içerisinde yapması gereken her şeyi yapabilmektedir. Bu yetkileri Emniyet müdürlüğü, valilik ve iç işleri bakanlığından almaktadır. Fahri müfettiş olmak isteyen pek çok insan vardır. Ama trafik düzeni herkes tarafından sağlanacak bir düzen değildir. Bu sebeple trafik içerisinde fahri müfettiş olmak için istenen özellikler mevcuttur.

 • Fahri trafik müfettişi nasıl olunur merak edilen bir konudur. Bu tamamen kişinin trafik üzerindeki düzene gönüllü olmasını gerektirir.
 • Fahri olarak müfettiş olacak kişi en az kırk yaşında olmalıdır. Kırk yaşın altındakiler fahri trafik müfettişi olamamaktadır.
 • Trafik müfettişliği yapacak kişilerin eğitim durumu da çok önemlidir. Kişi yüksek okul mezunu olmalıdır.
 • Kişi fahri trafik müfettişliği yapacaksa trafik kurallarını bilmelidir. Bu doğrultuda en az on yıllık sürücü ehliyetine sahip olmalıdır.
 • Bununla birlikte fahri trafik müfettişliğine başvuru sağlamı kişiler son beş yıl içinde trafik cezası almamış olması gerekir.
 • Kişinin ayrıca kamu tarafından herhangi bir yasağı ya da cezası olmaması gerekir.

Fahri Trafik Müfettişi Nasıl olunur, Fahri Trafik Müfettiş Görevleri nelerdir

Fahri trafik müfettişi nasıl olunur sıkça sorulan sorulardandır. Müfettiş olmak için zorlayıcı şartlar bulunmamaktadır. Şartları yerine getiren herkes trafikte söz sahibi olarak sürücülerin kural ihlalini inceler. Trafik düzenini sağlayabilir. Ancak fahri müfettişler trafikte ceza kesemez. Sivil olduğu için bu vatandaşlar arasında tartışmaya dönüşebilir. Trafiğin işlemesinde yardımcı olabilir ve sürücülere yol gösterebilir.

 • Fahri müfettişler sürücüleri trafik içinde denetler.
 • Kural ihlalleri konusunda uyarıcıdır.
 • Fahri müfettişler trafik cezası kesemez ancak yapılan kural ihlalini tespit tutanağı tutma hakkına sahiptir.
Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur?
Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Olunur?

Fahri Trafik Müfettişi Maaş Alır mı?

Fahri trafik müfettişlerinin ücret alıp almadığı merak edilmektedir. Ancak bu tamamen gönüllü olarak benimsenmiş bir iştir. Trafiğin düzenli bir işleyişi için müfettişlerin bulunması oldukça sağlıktır. Fahri müfettişin en güzel yanı bulunduğu her yerde ikaz yapabilmesidir. Fahri trafik müfettişi nasıl olunur dışında sorulan diğer bir soru maaş alıp almadığı konusudur Fahri müfettişler sadece unvan almaktadır. Bunun dışında maaş ödemesi almamaktadır.

 

Passat Paket Sıralaması – AutoLife 2023 başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

Fahri Trafik Müfettişi Nasıl Ceza Yazar?

Fahri trafik müfettişi nasıl olunur ceza yazar mı sık sorulan sorular arasındadır. Ancak trafik müfettişlerinin polis gibi bir ceza yazma hakları bulunmaz. Müfettişler sadece araç plakalarına tespit tutanağı adı verilen belgeyi yazabilmektedir. Kurallara uymayan kişilerin daha dikkatli olması ve diğer sürücüleri ve yayaları olumsuz etkilememesi açısından tutanaklar caydırıcı olabilmektedir. Fahri trafik müfettişleri alkol tespiti yapamamaktadır. Bu yetki sadece polise aittir. Bunun dışında trafiği olumsuz etkileyecek davranışlarda bulunan sürücüler fahri müfettişlerin dikkatini çekmektedir.

 • Kırmızı ışığın ihlal edilmesi halinde fahri müfettişler sürücüye tutanak yazabilir.
 • Ehliyet kemerinin takılmadığı durumlarda araç tespit edilerek uyarılır.
 • Trafik akışı ve düzenini sağlamak fahri müfettiş görevlerindendir.
 • Hız yapan sürücülerde fahri müfettişlerin sıkça uyarı sağladığı kişilerdendir.
 • Emniyet şeridinin ihlalini gören fahri müfettişler plakaya tutanak sağlayabilir.

Fahri Trafik Müfettişi Fotoğraf Çekmek Zorunda mı?

Fahri trafik müfettişi tespit tutanakları ile sürücüleri oldukça müşkül durumda bırakabilir. Eğer müfettiş haksız olarak bir tutanak tutuyorsa müfettişliği iptal edilebilmektedir. Trafik oldukça ciddi ve kuralları olan bir işleyişe sahiptir. Dolayısı ile fahri trafik müfettişleri durduk yere tutanak yazmak için ceza oluşturamaz. Hatalı olup olmadığına dair fotoğraf isteğe bağlı olarak çekilebilir. Ancak bu konuda müfettişin zorunluluğu bulunmamaktadır. Gönüllü olarak trafik müfettişliği yapan kişi trafik kurallarını konusunda yeterince bilgilidir ve kurallara göre uygulama sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu