Otonom araçlarda siber güvenlik kritik önem taşıyor

Otonom araçlar, günlük yaşantımızın vazgeçilmezi olma yolunda hızla ilerliyor. Ancak, bu teknolojinin herkes için güvenli bir gelecek sunabilmesi için otonom araç üreticileri ve filo operatörlerinin güvenlik konusuna özel önem vermesi gerekiyor. Otonom araçları mercek altına alan önde gelen siber güvenlik şirketlerinden ESET, daha güvenli bir sürüş için çeşitli önerilerde bulundu.

Dünyanın her yanında otonom araçlar görmek mümkün

Sürücüsüz veya otonom araç filoları şu anda dünya genelinde birçok şehirde faaliyet gösteriyor. San Francisco ve Las Vegas gibi şehirlerdeki pilot programlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin dört bir yanında Seattle’dan Miami’ye kadar yayılıyor. Aynı zamanda Avrupa ve Asya’da da test edilen otonom araçlar, siber suçlular için cazip bir hedef haline geliyor.

Otonom araçlarla ilgili potansiyel tehditler arasında şunlar yer alıyor:

  • Müşterileri seyahat geçmişleriyle tehdit ederek gelir elde etmek isteyen siber korsanlar
  • Araçların kontrolünün uzaktan ele geçirilmesi
  • Trafik sıkışıklığına neden olmak amacıyla belirli bölgelere çok sayıda araç gönderme, yoğun saatlerde trafiğin yoğun olduğu bölgelere araçları yönlendirme, acil durum hizmetlerini engelleme
  • Güvenlik özelliklerini devre dışı bırakarak kazaya neden olma
Otonom Araçlar
Otonom Araçlar

Bu tehditlere karşı mücadele etmek ve güvenliği sağlamak için aşağıdaki önlemlerin alınması öneriliyor:

  1. Fiziksel ve Dijital Güvenlik Entegrasyonu: Otonom araçlar, hem fiziksel hem de dijital güvenlik önlemleriyle donatılmalıdır. Sürücüsüz araçlar, siber saldırılara karşı dayanıklı olmalı ve aynı zamanda fiziksel güvenlik tehditlerine karşı korunmalıdır.
  2. Acil Durum Kontrolleri: Bu araçlarda acil durum kontrolleri, insan müdahalesi gerektiğinde devreye girebilmelidir. Yapay zeka, her durumu öngöremeyebilir, bu nedenle araçlar acil durumda insan kontrolüne geçebilmelidir.
  3. Frenleme Sistemleri: Özellikle taksi veya servis amaçlı kullanılan araçlar için, acil durum frenleme sistemleri yolcular tarafından kolayca erişilebilir olmalıdır. Bu, acil durumlarda hızla müdahale edilebilmesini sağlar.

Otonom araç teknolojisi, gelecekte ulaşımı büyük ölçüde değiştirecek olsa da, güvenlik önlemleri konusunda atılan adımlar, bu yenilikçi teknolojinin sorunsuz ve güvenli bir şekilde entegre edilmesine katkıda bulunacaktır.

Otonom e-ATAK Avrupa’da Tünelden Geçen İlk Sürücüsüz Toplu Taşıma Aracı Olarak İlgi Çekiyor” başlıklı haberimiz de ilginizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu