İnsanlar sürücüsüz arabalardan nefret mi ediyor?

Yıllar önce dile getirildiğinde çılgın ve dahiyane bir fikir olarak görülen sürücüsüz araba teknolojisi San Francisco’da halkın nefretine maruz kaldı. San Francisco sokaklarında cayır cayır yakılan Waymo’nun sürücüsüz arabası basın tarafından da “hafife alınamayacak bir gelişme” olarak kabul edildi. Aracın şehir meydanında yakılması sonrası ortaya çıkan görüntüleri ise tüyler ürpertti.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda arabanın kömürleşmiş kalıntıları ve neredeyse unufak hale gelmiş görüntüsü hayret ettirdi. San Francisco itfaiye departmanı tarafından Twitter’da paylaşılan görüntülerin ardından konu ile ilgili ilk açıklama geldi. Yangının havai fişeklerle başlatıldığı ifade edilirken San Francisco itfaiyesinin olay yerine yaptığı müdahale ile ancak söndürebildiği detaylara eklendi.

Kundaklama Olayı Sonrası Görgü Tanıkları O Günü Anlattı!

Ulusal basına yansıyan görüntülerin ardından yaşanan bu olayın Amerika’da gerçekleşen sürücüsüz araçlara yönelik yapılan en yıkıcı saldırı olarak ifade edildi. Bu durum sürücüsüz araç teknolojisine yönelik halkın bakış açısındaki nefreti de ortaya koydu. Otomotiv sektöründe ileri teknoloji otonom aracın yakılmasının ardından farklı söylentiler ortaya atıldı.

San Francisco’nun ChinaTown bölgesinde gerçekleşen bu saldırının iddia edilene göre Çin Yeni Yılı kutlamaları sırasında bir grup tarafından başlatılmıştı. Görgü sahiplerinin bu iddiayı kanıtlar nitelikte ifade verdiği ortaya çıktı. Yangının havai fişek gösterileri sırasında bilinçli bir kundaklama olayı olarak basına yansıması sonrası görgü tanıklarından biri olan Michael Vandi gazeteye röportaj verdi.

Tüm Suç Uberlerde mi?

Verdiği röportajda olay gününde bizzat bölgede bulunduğunu söyleyen Vandi; önce bir aracın üzerine atlanıldığını ardından ön camın kırıldığını, arkasından farklı kişilerin aracın üzerine çıkarak toplu şekilde alkışlamaların başladığını söyledi. Bazı kişiler kaykayını kullanarak araçların camını kırmaya başlamış bazıları ise aracın üzerine grafiti yapmıştı. Etraftaki vatandaşlar sadece izleyip video kaydını alarak bu saldırıya müdahale de bulunmamıştı.

Aracın yanmasına sebep olan son hamle ise kırılan camın içerisinden içeri fırlatılan havai fişek olmuştu. Bir anda patlayan havai fişek aracın içerisindeki tüm teçhizatın küle dönmesine sebep olmuştu. Konuyla ilgili daha fazla açıklama yapılmazken bir başka iddiaya göre bu saldırı Uber sürücüleri tarafından yapılmıştı. Uber sürücülerinin San Francisco sokaklarında sürücüsüz arabaların yer almasından rahatsız olmaya başladığı da söyleniyor.

Otonom Araç (Sürücüsüz Araba) Teknolojisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

San Francisco’da yaşanan kundaklama olayının ardından sorgulamalarda başladı. Sürücüsüz arabaların halk tarafından ne kadar benimsendiği tartışmaya açık hale geldi. Otomatik kontrol sisteme sahip yüksek teknoloji ürünü sürücüsüz arabalar bilgisayar sistemine bağlı olarak elektronik veriler aracılığı ile uzaktan kontrol edilebiliyor. Aracın tüm manevra ve kontrol fonksiyonu uzaktan bağlantı ile yönetilebiliyor.

Otonom teknolojisi (sürücüsüz araba teknolojisi) yalnızca araçlarda değil akıllı ulaşım sistemlerinde, akıllı evlerde, keşif robotlarının tasarımında ya da akıllı şebekelerde de kullanılabiliyor. En büyük faydası ise hareket esnasında herhangi bir tetikleyeceği ihtiyaç duymamasıydı. İnsan girdisi olmadan kendi kendine çevresel bir ağ ile hareket edebilen sürücüsüz araç teknolojisi otonom arabalar otomotiv piyasalarında teknolojinin gelebileceği en üst seviye olarak görülüyor.

Araçlar çalışırken temelinde ışık ve mesafe tespiti üzerinden frekans titreşimini ve haritalandırabileceği bir alıcı sistemine bağlanıyor. Bu sayede hareket ederken ihtiyaç duyabilecek tüm kontrol mekanizması uzaktan sürücüsüz olarak yönlendirilebiliyor. Otonom teknolojinin en büyük faydası ise trafikte sürücülerin yaptığı tüm hataları en aza indirebilecek ve kazaları önleyebilecek bir potansiyele sahip olmasıydı.

TOGG Otonom mu?

Yapay zeka ile yönlendirilebilen sensörler, kamera alanları ya da radar teknolojisi daha kontrollü bir sürüş elde edebilmeyi sağlıyor. Trafikte güvenliği destekleyen bu fayda düşük altyapı maliyeti, mobilite teknolojisindeki artış ve müşteri memnuniyeti gibi farklı sebeplerle daha da avantajlı hale geliyor. Otonom sürüş özelliği elektrikli araçlarda bulunuyor mu?

TOGG Otonom mu?
TOGG Otonom mu?

İlk yerli ve milli araç olan TOGG otonom sürüş özelliğini destekliyor mu? Farklı seviyelerde beygir gücü ve motor seçeneği sunan TOGG Seviye 2 + versiyonunda otonom sürüş kabiliyetine sahip olacak. Seviye 3 ve Ötesi versiyonda ise otonom sürüş (sürücüsüz araba) dönüşümüne tamamen hazır halde piyasalara sunulacak. Türkiye’de 2021 yılında ilk kez test sürüşü gerçekleştirilen otonom araçların Çin, ABD ve Japonya gibi ülkelerde henüz yaygınlığı bulunmuyor.

Otonom araçlarda siber güvenlik kritik önem taşıyor” başlıklı haberimiz de ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu