Toyota 50 Bin Bakımında Neler Yapılır?

Toyota 50 bin bakımında neler yapılır sorusunun yanıtı bu araç sahiplerinin bilmesi gereken birçok detay içermektedir. Birçok sürücü araçlarının her zaman ilk aldıkları günkü güzelliği ile kalmasını ister. Bu nedenle de hem günlük hem haftalık hem de yıllık olarak araçlara yapılması gereken birtakım bakımlar vardır. Düzenli bakım yaptırmak aracın ömrünü uzatırken bir yandan da sürüş güvenliğini artırmaktadır. Bundan dolayı araçlar belirli bir km düzeyine eriştiğinde belli donanım parçalarının gözden geçirilmesi gerekir.

Güvenli ve daha ekonomik sürüş için periyodik bakımın ne kadar önemli olduğu araç sahipleri tarafından akıldan çıkarılmamalıdır. Böyle durumlarda periyodik bakımların araçların türüne ve modeline göre de farklılık gösterdiğini bilmek gerekir. Toyota 50 bin bakımında neler yapılır sorusunun yanıtı da bu bakımdan önem arz eden konular arasındadır.

Toyota 50 Bin Bakımında Neler Yapılır?
Toyota 50 Bin Bakımında Neler Yapılır?

Toyota 50 Bin Bakımında Neler Yapılır? Toyota 50 Bin Km Bakımı İşlemleri nelerdir?

Toyota 50 bin bakımında neler yapılır sorusuna farklı bakım çalışmaları ile yanıt vermek mümkün olur. Periyodik olarak yapılması gereken bakımlar sayesinde araç ile daha güvenli bir şekilde seyahat etme fırsatı doğmaktadır. Böyle durumlarda Toyota 50 bin bakımında neler yapılır sorusuna şu detaylardan bahsetmek mümkün olur:

 • Aracın hem motor yağı ve yağ filtresinin değişimi yapılmaktadır.
 • Hava filtresinin kontrol edilmesi ve temizlenmesi, gerekiyor ise değiştirilmesi gerekir.
 • Klima polen filtrelerinde kontrol edilerek değiştirilmesi gerekir.
 • Fren balataları ve disklerinin kontrol edilmesi gerekiyor. Gerekli görüldüğü halde değişimleri yapılmaktadır.
 • Lastikler kontrol edilir. Eğer aşınma durumu var ise rotasyonu yapılır.
 • Sıvıların kontrolleri yapılır. Fren sıvısı, soğutma sıvısı, cam suyu, direksiyon hidroliği mutlaka kontrol edilmektedir. Gerekiyorsa üstlerine ilave edilir.
 • Aydınlatmanın kontrol edilmesi sağlanır. Far, sinyal ve stop lambalarının kontrol edilmeleri sağlanır.
 • Süspansiyon ve direksiyon sistemlerine bakılır. Bileşenler kontrol edilmektedir.
 • Egzoz sisteminin kontrolleri yapılmaktadır. Hasarlar açısından kontrolleri yapılır.

Bu bakımların periyodik olarak yapılması araç sahiplerinin üzerinde durması gereken noktalar arasındadır.

Toyota Corolla Paket Sıralaması başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

Toyota 100 Bin Km Bakımında Neler Yapılır?

50 bin kilometre bakımı yapılırken aynı zamanda bunlara ek olarak 100 bin km bakımı da yapılmaktadır. Kişiler araçlarından daha yüksek performans alabilmek için bu bakım işlemlerini de eksiksiz olarak yaptırmalıdırlar. Yapılacak olan işlemler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Bujilerin değişimi önemlidir. Buji ve buji kablolarının mutlaka kontrol edilerek değiştirilmesi gerekiyor.
 • Triger kayışının kontrol edilmesi sağlanıyor. Bazı modellerde bu kayışın değiştirilmesi önerilmektedir.
 • Yakıt filtresi değişmektedir.
 • Otomatik şanzımanın hem yağı hem de filtresi kontrol edilir. Gereken durumlarda değişimi yapılmaktadır.
 • Diferansiyel yağının değişimi yapılmaktadır. Bu yağın kontrolü önemlidir.
 • Soğutma sisteminin sıvısı kontrol edilir. Radyatör, hortum ve termostat gibi alanlar kontrol edilir. Gerekiyorsa sıvıları değiştirilmektedir.
 • Kayış ve hortumlar aşınmalar karşısında kontrol edilir. Çok aşınma olanların değiştirilmesi gerekir.

Tüm bu bakım işlemlerinin yapılması araçların uzun yıllar sorunsuz çalışmasında büyük öneme sahiptir.

Toyota 50 Bin Km Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Toyota 50 bin bakımında neler yapılır sorusu kadar bu bakımların yapılmaması durumunda ne olabileceği de merak edilenler arasındadır. Araçların periyodik bakımlarının yapılması hem sürüş güvenliği açısından hem de araçların daha uzun ömürlü olması bakımından büyük bir öneme sahiptir. Böyle durumlarda periyodik olarak bakım yapılmaması halinde arızalar ilerleyen süreçlerde daha da büyüyerek yüksek maliyetler çıkarabiliyor.

Bir otomobil içerisinde yüzlerce parça bulunmaktadır. Her parçanın uyum içerisinde çalışması son derece önemlidir. Periyodik bakım yapılmadığı taktirde herhangi bir parçada meydana gelen sorun bu zincirin düzeninin bozulmasına neden olur. Daha da kötüsü sürüş güvenliği konusunda birtakım risklerin ve açıkların ortaya çıkmasına da sebebiyet verir. Periyodik bakım yapılmadığı taktirde ortaya çıkan hasarların maliyeti daha yüksek olacaktır. Bu durum aynı zamanda sürüş güvenliği konusunda da birçok riski beraberinde getirecektir.

Her bakım işleminin zamanı geldiğinde mutlaka aksatmadan işlemlerin yapılmasına dikkat etmek gerekir. Bazı parçaların bakım işlemleri 10 bin kilometrede başlar. Bazıları ise 50 bin km üzerine çıktığında olmaktadır. Toyota periyodik bakım tablosuna ulaşmak için ise aracın modeline uygun olarak kullanıcı el kitabından bilgi edinmek mümkün olabilmektedir. Araç bakımı her zaman güvenli sürüş için önem arz eden konulardandır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu