Jetta Passat Arasındaki Fark

Jetta Passat arasındaki fark birçok yönden merak edilmektedir. Bununla birlikte birçok kullanıcı Jetta Passat’ı geçebilecek mi sorusunu birçok açıdan soruyor. Böyle durumlarda her iki aracı hem teknik hem de tasarım özellikleri bakımından incelemek gerekir. Bununla birlikte her iki aracın da kendine göre üstünlükleri ve avantajları olduğu bilinmelidir. Bunun içince araçların detaylı incelemesini yapmak önemlidir.

Jetta Passat Arasındaki Fark
Jetta Passat Arasındaki Fark

Passat’ın sunduğu donanım genelde kullanıcıları cezbederken farklı özellikleri ile Jetta araçlar da son derece ilgi görenler arasında yer alıyor. Bununla birlikte boyut avantajını çok iyi kullanan Passat araçlara göre Jetta kullanıcılarına daha geniş ve ferah bir iç mekan sunmaktadır. Ön koltuklarda oturan yolcular daha iyi yolculuk yapma fırsatı buluyor. Ancak iç mekanın genişliğinin avantajını en çok arka koltuklarda oturan yolcular hissetmektedir. Oturma pozisyonları daha rahat olmakla birlikte yolcuya daha geniş hareket serbestisi sunmaktadır.

Jetta araçlar geniş bir araç olduğu gibi baş mesafesi bakımından da Passat’tan daha geride değil. Aralarındaki en önemli fark ise Jetta genişliğinin 7 cm kadar daha az olmasıdır. Bu da sadece 3 kişi ya da çocuk koltuğu ile seyahat ederken göze çarpıyor.

Jetta ve Passat Arasındaki Genel Farklar

Jetta Passat arasındaki fark incelendiğinde genel farklar ilk açıklanması gerekenlerdir. Ancak ortak yanları olduğu üzerinde de durulmaktadır. Her iki aracın gövde tipi de sedandır. Bununla birlikte diğer genel özellikleri hakkında belli detaylardan bahsetmek gerekir ise segment ilk dikkati çeken noktalar arasındadır. Jetta C segmentinde bir araçtır. Buna karşın Passat araçlar D segmentinde yer almaktadır.

Yakıt tipleri açısından önemli farkları vardır. Jetta araçlarda benzin kullanılırken Passat dizel araçlar arasında bulunmaktadır. Her ikisi 4 kapılıdır. Aynı zamanda koltuk sayıları 5’tir. Hava yastığı sayısı açısından da aynı özelliklere sahiptir. Yani hava yastıkları da 6 tanedir. Her iki aracı motor özellikleri bakımından incelediğinizde ise Jetta araçlarda 1395 cc silindir hacmi bulunurken Passat’ta 1598 cc bulunmaktadır. Beslenme her ikisinde de turbodur ve silindir adetleri 4’tür.

Jetta Passat Arasındaki Fark
Jetta Passat Arasındaki Fark

Jetta ve Passat Performans Özellikleri

Jetta Passat arasındaki fark incelenirken dikkati çeken önemli özellikler arasında performans da önemlidir. Her iki araç performans açısından kıyaslandığında farklı özellikleri olduğunu görmek mümkün olur. Jetta ve Passat arasındaki fark performans yönünden şu şekildedir:

 • Jetta araçlarda azami devir 6000 devirken Passat araçlarda 4000’dir.
 • Azami tork Jetta araçlarda 200 nm iken Passat araçlarda 250 nm şeklindedir.
 • Beygir gücüne bakıldığında ise Jetta’da 125 hp varken Passat araçlarda 120 hp’dir.
 • 0-100 arası hızlanmada Jetta 9,6 saniye, Passat ise 10,8 saniye kadardır.
 • Maksimum hız açısından bakıldığında Jetta 206 km/s, Passat ise 205 km/s kadardır.

Jetta ve Passat araçlar şanzıman ve çekiş sistemi açısından ise ortak noktalara sahiptir. Her ikisinde de vites türü otomatiktir. Aynı zamanda önden çekişli olmalarının yanı sıra vites adetleri 7’dir.Bunlara ek olarak iki araçta da elektronik motor çekiş kontrolü bulunmaktadır.

Jetta Passat Arasındaki Fark
Jetta Passat Arasındaki Fark

Jetta ve Passat Ağırlık ve Ölçü Farkları

Jetta Passat arasındaki fark incelenirken en göze çarpan detaylardan birisi de ağırlık ve ölçü üzerine olanlardır. Ağırlık ve ölçüler her ikisinde de farklılık göstermektedir. Bu özellikler şu farklılıkları yaratmaktadır:

 • Jetta araçlarda bagaj hacmi 510 lt, Passat araçlarda ise 586 lt.
 • Boş ağırlık bakımından Jetta 1362 km, Passat ise 1500 kg.
 • Jetta 1778 mm genişliğindeyken Passat 1832 mm’dir.
 • Uzunluk bakımından Jetta araçlar 4659 mm kadardır. Passat ise 4778 mm’dir.

Yükseklik değerlerine bakıldığında ise Jetta araçlar 1482 mm kadarken Passat 1458 mm’dir.

Passat paket sıralaması başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

Jetta Passat Arasındaki Farklar: Yakıt Tüketimi

Jetta ve Passat araçların en çok karşılaştırıldığı alanlar arasında yakıt tüketimi ilk sıralarda gelmektedir. Yakıt tüketimine bakıldığına ise şunlar söylenebilir:

 • Karma Co2 salını Jetta’da 116 değerindedir. Passat’ta ise 109’dur.
 • Yakıt tüketimi Jetta için 5,0 lt, Passat için 4,1 lt.
 • Şehir içinde Jetta 6,1 yakar, Passat 4,6 lt yakar.
 • Şehir dışı yakıt tüketiminde ise Jetta 4,3 lt, Passat ise 3,8 lt.
 • Jetta yakıt deposu 55 lt kadar, Passat ise 59 litre kadardır.

Araçların lastik ve jant yönünden de ufak farkları vardır. Jetta araçlarda alaşım jant bulunmazken Passat araçlarda bulunur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu