Nissan Juke Partikül Filtresi Temizleme

Nissan Juke partikül filtresi temizleme önemli bakım rutinlerinden biridir. Tamamen çevre dostu olarak üretilen bu araçlar kompakt bir SUV model olarak tasarlanmıştır. Araçlarda bulunan partikül filtreleri özellikle dizel motorlu araçlar ile kullanılan bir teknolojiye sahiptir. Aynı zamanda çevre kirliliği yaratmayacak şekilde tasarlanmıştır. Partikül filtresi egzoz sistemine entegre bir biçimde yerleştirilmektedir. Aynı zamanda egzoz gazlarının da içinden geçerken partikülleri yakalayarak zararsız bir hale getirmektedir.

Ancak zamanla Nissan Juke partikül filtresi temizleme işleminin yapılması önem kazanır. Çünkü partikül filtreleri de zamanla arızalanabilir ve tamir ya da değişim gerektirebilir. Bu işlemlerin yapılmasının ise birkaç önemli nedeni vardır. Arızalar ya da değişim durumları kendini belli etmeye başladığında filtrenin mutlaka değişmesi gerekir. Bununla birlikte partikül filtresi arızası durumu meydana gelirse uzman bir teknisyen aracın incelenmesi gerekir. Teknisyen tüm tıkanıklık durumunu kontrol ederek filtreyi temizlemek ya da değiştirmek gerektiğini detaylı olarak belirtir.

Nissan Juke
Nissan Juke

Nissan Juke Partikül Filtresi Neden Temizlenmelidir?

Nissan Juke partikül filtresi temizleme çeşitli nedenlerle yapılan bir işlemdir. Dizel motor ile çalışan araçlarda egzoz gazlarının temizlenerek çevreye zarar vermemesi için filtre kullanılır. Bu filtreler sayesinde zararlı partiküllerin çevreye salınımı en aza indirilir. Ancak bu partikül filtreleri de zamanla kirlenir ve işlevini kaybetmeye başlar. Böyle durumlarda da değişim gerekir. Nissan Juke partikül filtresi temizleme şu nedenlerden dolayı önemlidir:

 • Performans kaybını önlemek için gerekir. Kirli partikül filtreleri egzoz gazlarının düzgün bir şekilde atılmasına engel olur. Bu da motor performansında düşmesine neden olur.
 • Dolmuş partikül filtreleri motorun daha fazla yakıt tüketmesine sebebiyet verir.
 • Motor hasarını önlemek için mutlaka bu filtrelerdeki tıkanıklıkların giderilmesi gerekir. Motorun aşırı ısınması ve potansiyel olarak ciddi bir motor hasarı gibi durumlar ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı düzenli bakım şarttır.
 • Nissan Juke partikül filtresi temizleme ile emisyon değerlerinin düşük olması sağlanır. Bu da çevrenin daha az zarar görmesi anlamına gelir.
 • Motor daha düzgün çalışır ve kaliteli sürüş deneyimi sunar.

Bunlara ek olarak filtrenin temizlenmesi partikül filtresinin de ömrünü uzatır. Filtrenin tıkanmasını önler ve daha uzun bir süre kullanılmasına imkân yaratır.

Nissan Juke Partikül Filtresi Temizleme
Nissan Juke Partikül Filtresi Temizleme

Nissan Juke Partikül Filtresi Arızası Belirtileri Neler?

Nissan Juke partikül filtresi temizleme işleminin düzenli olarak yapılmaması birtakım arızaların ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Bu arızaların en önemli belirtileri arasında ise şunlardan bahsetmek mümkün olur:

 • Partikül filtresinin tıkanması aracın performansının düşmesine neden olur. Motor gücü azalarak aracın hızlanmasında zorlanmasına sebebiyet verir.
 • Bu filtrelerin arızalanması motor verimliliğini azaltır. Bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olur.
 • Motorda ısınma sorunları gözlemlenebilir. Bu da temizlenmesi için ortaya çıkan önemli belirtilerden biridir.
 • Aracın uyarı lambaları yanarak bakım sürecinin geldiğini belirtir. Eğer lamba yanıyor ise bu aşamada partikül filtresini mutlaka kontrol etmeniz gerekir.

Bu belirtiler ışığında partikül filtresi ya temizlenir ya da değiştirilir.

Nissan ÖTV Muafiyetli Fiyat Listesi başlıklı konumuza da göz atabilirsiniz.

Nissan Juke Bakım Periyodu ve Süreleri

Nissan Juke partikül filtresi temizleme işlemi yanında mutlaka diğer bakım sürelerine de dikkat etmek gerekiyor. Bakım periyodu her 10- 15 bin km’de bir defa yapılması gerekiyor. Aracın bir yıl içerisinde mutlaka düzenli olarak bakımdan geçirilmesi önem taşıyor. Bu süre içerisinde şu işlemler önemlidir:

 • Motor yağı ve yağ filtre değişimi
 • Hava filtre değişim ve kontrolleri
 • Polen filtre değiştirme
 • Fren sistemlerinin kontrol edilmesi
 • Lastik kontrolleri
 • Sıvı seviyelerinin kontrol edilmesi
 • Akü kontrollerinin yapılması
 • Işıklar ve elektronik sistemlerin kontrol edilmesi
 • Egzoz sistemlerinin kontrol edilmesi

Bu alanlardaki bakımların 1 yıllık sürenin dolması halinde yapılması gerekir. Ekstra bakım olarak ise her 20 bin km’de ya da 2 yıl sürede hava filtresinin değiştirilmesi, yakıt filtresinin değişimi, şanzıman yağının kontrol edilmesi gibi işlemler öne çıkar. Her 60 bin km’de veya 4 yıl sürede bujiler değiştirilmelidir. Soğutma suyunun değişmesi, fren hidroliğinin değişimi, V kayışı ve diğer kayışlarının kontrol edilmesi de önemli noktalar arasında bulunur.

Lastik rotasyonu ve dengelenmesi ise her 10 bin ile 15 bin kilometrede yapılması gerekir. Klima sistemi bakımının yılda bir defa yapılması önemlidir. Buna ek olarak süspansiyon ve direksiyon sisteminin de kontrolleri önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu