Michelin’den yağmurlu havalarda sürüş tekniklerine yönelik 7 öneri

Mobilite sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan Michelin, hava koşullarının araç sürüşü üzerindeki etkilerini vurgulayarak, yağmur ve kar gibi durumlarla karşılaşıldığında sürücülere özel tavsiyelerde bulunuyor.

Yağmurlu havalarda sürüş teknikleri önerileri

Takip Mesafesini Artırın

Michelin, sürüş eğitimi içerisinde takip mesafesinin özellikle olumsuz hava koşullarında kritik bir öneme sahip olduğunu belirtiyor. Yağmurlu havalarda, öndeki araç ile aradaki mesafenin iki katına çıkarılması gerektiğini vurgulayan şirket, bu önlemle görüş açısının ciddi şekilde etkilendiği durumları minimize etmeyi amaçlıyor.

Su Birikintilerine Dikkat

Michelin, yağmurlu havalarda su birikintilerinin sürücülerin araç hakimiyetini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle, sonbahar ve kış aylarında kış lastikleri olmadan yola çıkılmamasını öneriyor. Ayrıca, araç kaymalarını engellemek için kış lastiği kullanmanın, hızı azaltmanın, frene aniden basmamanın ve direksiyonu sağlam bir şekilde tutmanın önemine vurgu yapıyor.

Yağmurlu havalarda sürüş teknikleri
Yağmurlu havalarda sürüş teknikleri

Güvenli Sürüş

Michelin, her zaman sakin ve güvenli bir şekilde araç kullanmanın, özellikle karlı ve yağmurlu havalarda daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Keskin hız ve sürüş değişikliklerinden kaçınılması gerektiğini ve virajlı yollarda sürüş yaparken hakimiyete özel bir önem verilmesi gerektiğini vurguluyor.

Sürüş Hızını Kademeli Olarak Düşürün

Michelin, yağmurlu havalarda yolların daha kaygan olması sebebiyle fren mesafesinin düşünülenden daha uzun olabileceğine dikkat çekiyor. Ani hareketlerden kaçınılması, fren yapılması durumunda ise sürüş hızının kademeli olarak düşürülmesi gerektiğini ifade ediyor.

Yağmurlu havalarda sürüş teknikleri

Farları Etkin Duruma Getirin

Görüş açısının sınırlı olduğu yağmurlu havalarda, kısa farların etkin durumda olmasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Michelin, bu sayede sürücülerin rahat görüş açısına sahip olabileceğini ve diğer araçlar tarafından kolayca fark edilebileceğini belirtiyor. Yağmurlu havalarda sürüş teknikleri açısından bu büyük önem taşıyor.

Camları Temiz Tutun

Yağmurlu havalarda araç camlarının buğulanabileceğini ve bu durumun görüş mesafesini olumsuz etkileyebileceğini ifade eden Michelin, sürücülerin buğulamayı önlemek için silecekleri uygun hızda kullanmalarını ve havalandırma sistemini etkin bir şekilde kullanmalarını öneriyor.

Muayene ve Bakım Önemli

Michelin, aracın muayene ve bakımının düzenli olarak yapılmasının, olası sorunları önceden tespit ederek gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacağını belirtiyor. Lastiklerin, amortisörlerin ve frenlerin düzenli bakımının yağmurlu havalarda sürüş teknikleri doğrultusunda araç güvenliği açısından hayati olduğuna vurgu yapıyor.

Goodyear’dan “EV-Ready” etiketli elektrikli araç lastiği” başlıklı haberimiz de ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu